Erdoğan: En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak

cumhurbaşkanı erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HAK-İŞ Konfederasyonu 15. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) 15. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanlara verdikleri en son müjdenin, önceki gün imzalanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri olduğunu hatırlatarak, “Yapılan protokolle, yaklaşık 700 bin kardeşimizin, hem en düşük ücretini yükselttik, hem de üzerine, refah payı dâhil yüzde 45 artış yaptık. Böylece, en düşük kamu işçisi ücretini yaklaşık 12 bin liradan 21 bin liranın üzerine çıkardık. Bu toplu sözleşmenin kamu işçilerimize ve kurumlarımıza tekrar hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şimdi önlerinde memur maaş düzenlemesi bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yasaya göre memurların maaş artış oranları ocak ve temmuz ayında belirleniyor.  Biliyorsunuz, memura verilen maaş zamlarında, enflasyon farkına ilave olarak, refah payı artışını biz getirdik, daha önce böyle bir uygulama yoktu” şeklinde konuştu.

“En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz”

Sene başında kamu görevlilerinin maaşlarına, yüzde 13,5 oranında refah payı ilave ederek, toplamda yüzde 30 oranında zam yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Böylece, 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını, reel olarak yüzde 136 artışla, yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık. Şimdi temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz.”

Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak. Bakanımıza, yasal tarih olan temmuz ayına kadar bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatları verdim” ifadelerini kullandı.

Ücrette adaleti ve çalışma barışını korumakta kararlı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanuni düzenleme gerektirdiği için yeni yasama döneminde atacağımız bir başka adım da, birinci dereceye geldiği hâlde 3 bin 600 ek gösterge alamayan memurlarımıza yönelik olacaktır. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın, 3 bin 600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız” dedi.