Erdoğan: Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceğiz

cumhurbaşkanı erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Vadeli Program’ın (OVP) 2024-2026 döneminde Türk ekonomisi için kapsamlı bir yol haritası olduğunu vurgulayarak, “Toplumumuzun destekleriyle programın ekonomimize katkısı büyük olacaktır. Hedefimize ulaşma noktasında en küçük bir şüphemiz yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceğiz, cari işlemler dengesini toparlayacağız. Hükümet olarak, Orta Vadeli Program’a desteğimizin tam olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, 2023’ün ilk yarısında büyüme performansını kesintisiz 12 çeyreğe çıkarıldığını ve 13 yıldır aralıksız büyüme kaydedildiğini vugrulayarak, şu şekilde konuştu:

“Tüm dünyada olduğu gibi enflasyon bizim de sorunumuzdur. Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonu yeniden tek haneye düşüreceğiz, cari işlemler dengesini toparlayacağız. İleride cari işlemler fazlasına ulaşacağız. Ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Mali disiplinle desteklenen süreç güven ortamını pekiştirecektir, tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlıyız. İhracat odaklı sürdürülebilir büyüme iklimi sağlayacağız. OVP ile sağlıklı bir iş ortamı sağlamayı hedefliyoruz. İhracatı 300 milyar doların, turizm gelirlerini 70 milyar doların üzerine çıkartarak, mal ve hizmet ihracatı gelirlerimizi tarihi seviyelere ulaştıracağız.

İstihdamın yıllık ortalama 909 bin, toplamda 2.7 milyon kişi artmasını, işsizlik oranının tek haneli rakamlarda gerçekleşmesini hedefliyoruz. Hükümet olarak, Orta Vadeli Program’a desteğimizin tam olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

Üç yıllık dönemde, ekonomik büyümede dengelenmeyi, yüksek katma değerli özel sektör yatırımlarının öncülüğünde ortalama yüzde 4.5 büyümeyi hedefliyoruz.

Fırsatçılara yönelik denetimlerimiz devam ediyor, kimi sektörlerde köpükler iniyor, piyasa dengesini buluyor.

Sermaye piyasalarımızın arz ve talep tarafında gelişimi devam ediyor. TCMB rezervleri güçlü seyrini sürdürüyor.

Deprem bölgesine 1 trilyon lira yeni kaynak ayıracağız.

1.3 trilyon doları aşan büyüklük ve 14 bin 855 dolara çıkan fert başına milli gelirle yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmeyi öngörüyoruz.

Daha güçlü, güvenli ve müreffeh Türkiye hedefi doğrultusunda, ekonomideki ilk yol haritamızı Orta Vadeli Program ile ortaya koyuyoruz.

İFM enerji merkezine de dönüşecek, enerji piyasası için önemli bir rol oynayacak.”