ERDOĞAN’DAN YENİ YIL MESAJI: EKONOMİMİZİ GÜÇLENDİRECEK REFORM HAZIRLIKLARI İÇERİSİNDEYİZ

cumhurbaşkanı erdoğan kripto yasası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında,  yeni yılın Türkiye, bölge ve dünyadaki tüm insanlar için hayırlara  vesile olmasını dileyerek, “Ekonomimizi güçlendirecek, demokrasimizin,  hak ve özgürlüklerin çıtasını yükseltecek reform hazırlıkları  içindeyiz. İnşallah yeni yılla beraber artık son düzenlemelerini  yaptığımız kapsamlı reform programlarımızı milletimizin takdirine  sunacağız” dedi.

Yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni ümitler ve beklentilerle 2021 yılına girildiğini  ifade ederek, yeni miladi yılın Türkiye, bölge ve dünyadaki tüm  insanlar için hayırlara vesile olmasını diledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılının Koronavirüs salgını başta  olmak üzere pek çok zorlukla sınanan bir yıl olduğunu belirterek, tüm  dünyayı etkisi altında alan Kovid-19 virüsünün, son bir asrın en büyük  sağlık krizi olarak tarihe geçtiğini kaydetti.

“TÜRKİYE SALGININ EN KRİTİK EVRESİNİ EN AZ ZARARLA ATLATMAYI
BAŞARDI”

Salgınla beraber maskeden solunum cihazına, sarf malzemelerinden  ilaca kadar üretime dayalı her konuda dünyada çok ciddi sıkıntılar  yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin salgının en  kritik evresini, güçlü sağlık altyapısı ve vakitlice alınan tedbirler  sayesinde en az zararla atlatmayı başardığını söyledi.Türkiye’nin, Avrupa’daki toplam kapasiteye yaklaşan yoğun bakım  yatak sayısı ve bir milyon 100 bini aşan sağlık ordusuyla süreci  başarıyla yönettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok kısa sürede  inşasını tamamlayıp hizmete sunduğumuz 1008’er yataklık iki acil durum  hastanesiyle bu alanda yeni bir çığır açtık. Yine bu dönemde toplamda 16 bin yataklı 16 hastaneyi ve 10 ek hizmet binasını açarak, sağlık  altyapımızı tahkim ettik” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sosyal güvenlik sisteminin  kuşatıcılığı sayesinde vatandaşların, kimi yerlerde olduğu gibi, çok  ciddi tedavi faturalarıyla karşı karşıya kalmadığını, testten teşhis,  tedavi ve ilaca kadar salgınla mücadele için gereken her türlü hizmeti  vatandaşlara ücretsiz sunduklarını aktardı.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ İÇİN TER DÖKEN HİÇBİR VATANDAŞIMIZI SAHİPSİZ
BIRAKMADIK”

Salgının yol açtığı ekonomik sıkıntıları hafifletmek amacıyla pek  çok destek ve yardım paketini devreye aldıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Zor günlerinde esnafımızı,  çiftçimizi, üreticimizi, sanayicimizi, tüccarımızı  velhasıl Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi için ter döken, emek veren hiçbir  vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık. Her kesime yönelik hayata  geçirdiğimiz özel programlarla ekonomimizi ayakta tuttuk. Sosyal  koruma kalkanı çerçevesinde milletimize aktardığımız nakdi destek  miktarı 45,5 milyar liraya yaklaştı. Bugüne kadar açıkladığımız destek  ve paketlerin toplam ekonomik büyüklüğü millî gelirimizin yüzde 10’unu  buldu. Sınırlarımız içinde tüm bu çalışmaları başarıyla yürütürken,  yurt dışındaki vatandaşlarımızı da ihmal etmedik. Cumhuriyet  tarihimizin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirerek, 141  ülkeden 100 binden fazla vatandaşımızı ailelerine kavuşturduk. Yaşadıkları yerlerde tedavi imkânı bulamayan 233 insanımızı ambulans  uçaklarla Türkiye’ye getirdik.”Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı  olandır” tavsiyesine uyarak, 156 ülkeye ve 11 uluslararası kuruluşa da  tıbbi malzeme desteği yaptıklarını da anımsattı.Koronavirüs salgının bir süre daha etkisini sürdüreceğinin  anlaşıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı tedariki ve  geliştirilmesi çalışmalarına önem vererek, Türkiye’yi bu belirsiz  geleceğe hazırladıklarını söyledi.Yurt dışında geliştirilen aşılardan ilk partilerin Türkiye’ye  gelmeye başladığını, test işlemlerinden sonra kısa sürede bunları  hizmete sunulacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın ortadan  kalkana kadar, TAMAM diye sloganlaştırdığımız Temizlik, Maske, Mesafe  tedbirlerine uymamız büyük önem arz ediyor. 83 milyon hep birlikte  kurallara riayet ederek, Allah’ın izni ve inayetiyle, bu musibetin  üstesinden geleceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“AYASOFYA’YI ASLİ KİMLİĞİNE KAVUŞTURMANIN BAHTİYARLIĞINI YAŞADIK”

Kur’an-ı Kerim’in “Her zorlukla beraber bir kolaylığın” olduğuna  dair müjde verdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları  kaydetti: “Nitekim Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu  sancılı günlerde, millet olarak, Rabbimizin birçok müjdesine mazhar  olduk. Uzun bir hasretin ardından Ayasofya’yı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyetine uygun şekilde, 24 Temmuz Cuma günü dualar, niyazlar  ve gözyaşları eşliğinde asli kimliğine kavuşturmanın bahtiyarlığını  yaşadık. Ayasofya’nın ibadete açılması kararıyla Türkiye, sadece on  yıllardır süren bir garabeti ortadan kaldırmamış, aynı zamanda  iradesine vurulan bir zincirden de kurtulmuştur. Sümela Manastırı  örneğinde olduğu gibi attığımız kimi adımlarla da, ülkemizin dini  özgürlüklerle ilgili hiçbir sorununun olmadığını tüm dünyaya  gösterdik. Rabbime, bizlere üstat Necip Fazıl’ın ifadesiyle  ‘Ayasofya’yı aziz bir kitap gibi açma’ şerefini bahşettiği için sonsuz  hamd ediyorum. Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin ibadete açılmasının,  milletimize, ümmete ve tüm insanlığa tekrar hayırlı olmasını  diliyorum.”Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte bir başka sevindirici haberin de Karadeniz’den geldiğini belirterek, Karadeniz’de 405 milyar  metreküplük rezerviyle Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz kaynağının  keşfedildiğini, Doğu Akdeniz’de yürütülen sondaj çalışmalarından da  güzel haberler almayı ümit ettiklerini söyledi.


Libya ve Dağlık Karabağ’da kazanılan zaferlerin de 2020 yılındaki  diğer sevindirici gelişmeler arasında bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meşru hükûmetin davetine icabetle Libyalı  kardeşlerimize sağladığımız destek, Libya’da emperyalist hevesleri  kursaklarda bırakmıştır. Trablus’u darbecilerin eline düşmekten  kurtararak, bu ülkede siyasi çözüm sürecinin de önünü açtık” sözlerine  yer verdi.

“ATTIKLARI HER ADIMDA AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA YER
ALIYORUZ”

“Dağlık Karabağ ve işgal altındaki Azerbaycan toprakları,  ülkemizin maddi-manevi desteği sayesinde, hamdolsun 30 yıl sonra  özgürlüğüne kavuştu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, Karabağ’daki gelişmeleri yakından takip ediyor, attıkları her adımda
Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında yer alıyoruz. Buradan bir kez  daha ülkeleri, toprakları, bağımsızlıkları için kahramanca mücadele  eden Libyalı ve Azerbaycanlı şehitleri rahmetle yâd ediyorum. Dağlık Karabağ zaferinin milletimize, Türk dünyasına ve tüm Azerbaycan
Türklerine hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.
Koronavirüs salgının dünya genelinde yol açtığı kısıtlamalara  rağmen, 2020 senesini, Türkiye’ye ve vatandaşlara hizmet yolunda,  önemli programlarla, çalışmalarla, hizmetlerle değerlendirmeye  çalıştıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içinde 18  ayrı vilayete toplamda 25 ziyaret gerçekleştirdiğini, yurt dışında da 12 ayrı ülkeye 14 ziyarette bulunduğunu hatırlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içi ve yurt dışındaki programlarının  yanı sıra Ankara ve İstanbul’da pek çok programa katıldığını, pek çok  toplantı ve görüşme yaptığını belirterek, “Ayrıca videokonferans  vasıtasıyla G-20 Zirvesi’nden, Başkanlığını Sayın Volkan Bozkır’ın  yaptığı Birleşmiş Milletler 75’inci Genel Kurul görüşmelerine kadar  birçok uluslararası toplantıya iştirak ettik. Katıldığımız tüm  toplantılarda ülkemizin çıkarlarını savunmanın yanında batıda yükselen İslam düşmanlığını da gündeme getirdik. Her biri ülkemizin kalkınma  yolculuğunda köşe taşı olan yatırım ve hizmetleri bu dönemde de  sunmayı sürdürdük” dedi.

“BİRÇOK YATIRIMI ÜLKEMİZE KAZANDIRMANIN HEYECANINI YAŞADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiinden kültür ve sanata,  tarımdan dış ticarete, ulaşımdan enerjiye birçok yatırımı ülkemize  kazandırmanın heyecanını yaşadık. Ülkemizin maruz kaldığı tabi  afetlerde devlet olarak tüm imkânlarımızla vatandaşlarımızın yardımına  koştuk. Hem enkazın kaldırılması, hem zararların telafisi hususunda en  küçük bir eksikliğe, haksızlığa, gecikmeye mahal vermedik. Üçüncü  çeyrekte elde ettiğimiz yüzde 6,7’lik büyüme oranını, hem bu  çabalarımızın, hem ülkemizin bu süreçteki başarısının, hem de yeni  dönemdeki güçlü potansiyelinin bir işareti olarak görüyoruz” diye  konuştu.


Ekonomiyi güçlendirecek, demokrasi, hak ve özgürlüklerin çıtasını  yükseltecek reform hazırlıkları içinde bulunduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yılla beraber son düzenlemelerini  yaptıkları kapsamlı reform programlarını milletin takdirine  sunacaklarını açıkladı.


“Ülkemize ve milletimize hizmet yolunda engel tanımadık,  tanımıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yıl mesajını şöyle  tamamladı: “Son 18 yıldır olduğu gibi 2021 senesinde de inşallah  ‘Aşkınan çalışan yorulmaz’ inancıyla çalışmaya, koşturmaya devam  edeceğiz. Milletimin her bir ferdinden, yılbaşı gecesi başta olmak  üzere, her gün ve hayatlarının her anında kurallara uyarak, ülkemizin  salgın musibetinin üstesinden bir an önce gelme mücadelesine destek  vermelerini istiyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Bu  düşüncelerle salgın, deprem, çığ ve sel felaketi başta olmak üzere,  geride bıraktığımız dönemde dar-ı bekaya uğurladığımız kardeşlerimizi   vatanımızın bekası için gözlerini kırpmadan ölüme yürüyen kahraman  şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize sıhhat ve afiyet  diliyorum. Yeni yılın ülkemize, bölgemize ve dünyamıza güvenlik,  huzur, mutluluk, sağlık ve refah getirmesini temenni ediyorum.
Hepinize bir kez daha selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.”