Eski ABD Başkanı Bush: Afganistan’da yaşanan trajik olayları derin bir üzüntüyle izliyoruz

ABD’nin eski Başkanı George W. Bush, Afganistan’da yaşanan trajik  olayları derin bir üzüntüyle takip ettiklerini ifade ederek ABD’nin  sığınmacılar için güvenli geçiş sağlamakla sorumlu olduğunu söyledi.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından Türkiye, Almanya, İsveç, ABD, İngiltere, Danimarka, Suudi Arabistan dahil pek  çok ülke vatandaşlarını ve büyükelçilik personelini tahliye etmeye  başlamıştı. Afganistan’da yaşananlara ilişkin ortak açıklama yapan  eski ABD Başkan George W. Bush ve eşi Laura Bush, Afganistan’daki  olayları derin bir üzüntüyle izlediklerini söyledi.

Bush ve eşi Laura Bush yaptıkları ortak açıklamada, “ABD hükümeti acil  insani krizler sırasında sığınmacıların resmi formaliteleri aşması  için yasal yetkiye sahip. Bürokratik bir gecikme olmaksızın mülteciler  için güvenli geçiş sağlama sorumluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

11 Eylül 2001 tarihinde El Kaide’nin New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Washington’da ise Pentagon’a saldırı  gerçekleştirilmesinin ardından Bush’un “Terörle Savaş” politikası  kapsamında ABD güçleri Afganistan’daki El-Kaide terör örgütüne yönelik  saldırılar başlatmıştı.

Afganistan’daki ABD varlığının devam etmesi gerektiğini savunan Bush, Biden’in Nisan ayında aldığı ABD askerlerin çekilme kararını  eleştirmişti. Bush daha önce yaptığı bir basın açıklamasında, ABD  askerlerinin Afganistan’dan çekilmesini bir hata olarak  nitelendirirken, Taliban’ın Afganistan’da kadınlara, çocuklara ve  halka yaklaşımından endişe duyduğunu dile getirmişti.

Öte yandan, Nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül  saldırılarının 20’nci yıl dönümüne kadar Afganistan’daki ABD askerinin  tamamen geri çekileceğini duyurmuş, sonrasında ise geri çekilmenin 31 Ağustos’ta sonlanacağını açıklamıştı.