Euro Bölgesi’nde enflasyon 30 yılın zirvesinde

euro bölgesi enflasyon

Euro Bölgesi’nde enflasyon 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Kuraklık, enerji maliyetleri, arz ve tedarik sorunları ülkelerde enflasyonu yükseltmeye devam ediyor. Almanya ve İspanya’da 30 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon Euro Bölgesi’nde ise enflasyon Kasım’da %4,9 ile Temmuz 1991 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Bölge enflasyonundaki değişime bakıldığında;

90’lı yılların başındaki en yüksek oran %5’ti. 2000’lerin başında %2 olan enflasyon, 2008’deki küresel krizde %4,1’e çıktı. 2012’de %2’li seviyelere gerileyen enflasyon 2017’ye kadar %1’in altında kaldı. Pandemi öncesi %2 altında olan enflasyon bu yıl Ağustos ayında %3’ü, Ekim’de ise %4’ü aştı ve Kasım ayında %4,9 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Enflasyonun yükselten sebepler arasında salgının kısıtlayıcı etkisi de var ve Avrupa’da yaşanan 4. dalganın son çeyrekte ekonomiyi yavaşlatması bekleniyor. Bununla beraber kısıtlama sürecindeki maliyetlerin de enflasyonu tetiklemesi beklendiği için piyasalar %4,9 oranını zirve olarak görmüyor. Avrupa Merkez Bankası ise orta vadede %2 hedefine doğru düşüş olacağını ön görüyor, fakat öncesinde yüksek seyrin bir süre daha devam edeceği belirtiliyor.