Euro, dolar karşısında yılın en düşük seviyesine geriledi

euro dolar

Euro, güçlenen dolar karşısında yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de enflasyonun %6,2 ile 31 yılın zirvesine çıkmasının ardından Euro/Dolar kuru dün 1,1595’ten 1,475’e geriledi. Parite bugün de 1,1453’e gerileyerek 21 Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü ve yıllık bazda kaybını %6’ya çıkardı.

Fed, enflasyonun beklediklerinden daha uzun süre yüksek kalabileceğini, ancak bunun geçici olacağını ve orta vadede %2 hedefine doğru düşüş olacağını düşünüyor. Bu nedenle varlık alımlarını azaltmaya başlayan kurul, faiz artışı içinse çok erken olduğu görüşünde.

Euro Bölgesi’nde de enflasyon son yılların zirvesinde ve ÜFETÜFE makası oldukça yüksek, ancak Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımı için erken olduğu görüşünde. Başkan Lagarde, geçen haftaki konuşmasında enflasyondaki yükselişi izlediklerini ancak faiz artışı için gereken koşulların bir yıl içerisinde oluşamayacağını belirterek gelecek vadede faiz artırımı olasılığı görmediklerini belirtti.

Enflasyondaki yükselişe Euro Bölgesi ve ABD geçici gözüyle bakarak daha yavaş hareket ediyor, ancak piyasalar yaşanacak gecikmenin küresel bir yavaşlama hatta krize neden olabileceği ihtimalini düşünüyor. Bu hafta enflasyon sonrası küresel risk iştahı düşerken güvenli liman özelliği taşıyan varlıklar değerleniyor. Dolar ise euro karşısında son 1,5 yılın zirvesinde işlem görüyor. Teknik olarak 1,1525 desteğinin altında 1,14 tabanı takip ediliyor.