EYLÜLDE 25 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖREN HSBC HİSSELERİ %50’DEN FAZLA SIÇRAMA GERÇEKLEŞTİRDİ

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, Avrupa ve Asya başta olmak üzere kilit piyasalarda bir süredir artan bir ekonomik baskı altında. 

Ancak banka Eylül ayından bu yana Hong Kong borsasında yaklaşık %50, Londra’da ise %48 oranında varlıklarını artırmayı başardı. 

Öte yandan karının yarısından fazlasını Asya’dan elde eden bankanın hisse fiyatları yılın başından bu yana halen yaklaşık üçte bir oranında düşüş yaşıyor.

Ne değişti?

Son aylarda yaşanan değişikliklere bakıldığında, HSBC’nin Ekim ayında maliyet tasarrufu konusunda 3. çeyrekte beklenenden daha iyi sonuçlar kaydettiği göze çarpıyor.

Kârı %46 düşmesine rağmen bankanın Asya’daki operasyonları 3,2 milyar dolar (2,4 milyar euro) net kar ile dayanıklı bir performans gösterdi.

Geçtiğimiz ay ise piyasalardaki iyimser havanın etkisiyle %8’lere kadar yükseliş kaydedildi. 

Yatırımcıların Kovid-19 aşısının küresel ekonomiyi canlandıracağı umudu ve ABD başkanlık seçimlerindeki belirsizliğin sona ermesiyle hisse senetleri konusunda daha olumlu davranması, söz konusu değişimde etkili olan faktörler arasında gösteriliyor.

Yeniden yapılanma devam ediyor

HSBC halihazırda küresel bankacılık operasyonlarında büyük çaplı yeniden yapılanma sürecine devam ediyor. 

Bankanın CEO’su Noel Quinn, 35 bin çalışanın işine mal olan yeniden yapılandırma planını hızlandıracaklarını söylemişti. 

Çin’in Hong Kong’daki ulusal güvenlik yasasına verdiği destekle siyasi bir mücadele içine de giren HSBC, bu nedenle hem ABD hem de İngiltere tarafından bir süredir baskıya uğruyordu.