FACEBOOK BORSALARI HAREKETLENDİREN ROBINHOOD’U ENGELLEDİ

facebook

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcıların borsayla ilgili  bilgi alışverişi yaptığı Robinhood Stock Traders sayfasını kapattı.

Facebook yönetiminin kararına sayfanın kurucusundan ve kullanıcılardan  tepki geldi. Sayfanın kurucusu Allen Tran, konuyla ilgili haberin Reuters haber ajansında yayınlanmasını takiben sayfanın açılmasına  yeniden izin verildiğini de söyledi.

Amerikanın Sesi Radyosunun internet sitesinde yer alan habere  göre, Robinhood Stock Traders grubu, Reddit gibi uygulamalar üzerinden  bilgi paylaşarak GameStop başta olmak üzere borsa değerleri düşüşte  olan şirketlerin hisselerini satın alan küçük yatırımcıların son  dönemlerde kullandığı sosyal medya mecralarının başında geliyor.

Grubun 23 yaşındaki Chicagolu kurucusu Allen Tran, 157 bin  takipçisi bulunan Facebook sayfasının Çarşamba günü kapatıldığını  söyledi. Reuters’un haberine göre, Facebook sayfayı, kurumun  “müstehcen içerik” kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle kapattı.

Amerika’nın ünlü bilgisayar oyunları şirketi GameStop’ın yanı sıra AMC Entertainment ve BlackBerry’nin hisselerine küçük yatırımcılardan  gelen ilgi son günlerde borsalarda tahminlerin dışında bir dalgalanma  yarattı. Pandemi sürecinde küçülen bu şirketlerin hisselerini satın  alanlar Robinhood uygulamasının yanı sıra Reddit’i de sıklıkla  kullandı.