FACEBOOK: TÜRKİYE’YE YASAL BİR TEMSİLCİ ATANMASI SÜRECİ BAŞLATILDI

facebook

Facebook, Türkiye’ye yasal bir temsilci atanması süreci başlatıldığını açıkladı.


Yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna  inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba  gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası  arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade  etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.


Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya  platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun  hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler  doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama  sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun  kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer  olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.


Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet  kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme  süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak  bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi  geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu  ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne  uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca  kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize  uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.


Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan  haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun  bilgisine sunarız.”