FED BAŞKANI POWELL: ‘ABD RESESYONDA OLABİLİR’

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin ‘’resesyona girmiş bile olabileceğini’’ söyledi. Powell, ekonomik faaliyetlerin tekrar ne zaman tam olarak başlatılabileceğinin, Corona virüsü salgınını kontrol altına alma çabalarında sağlanan ilerlemeye bağlı olacağını belirtti.

ABD Merkez Bankası Jerome Powell, NBC televizyonunda yayınlanan Today Show programına konuk olan Powell, ‘’Biz salgınlar konusunda uzman değiliz. Uzmanlara kulak veririz. Dr. Fauci virüsün gidişatının takvimde belirleyici olacağını söyledi ve bu bana doğru geliyor. Yapılacak ilk iş, virüsün yayılmasını kontrol atına alabilmek ve sonra da ekonomik aktivitelere geri dönmek’’ diye konuştu.

Aslında televizyon kanallarına ender çıkan Powell’ın, çoğu Amerikalı’nın evde olduğu bir dönemde bir sabah programına çıkmasının bir mesaj verme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor. Reuters haber ajansının konuyla ilgili haberinde, ABD’de tüm zamanların rekorunu kıran işsizlik yardımı başvuruları açıklamasından bir saat önce çok izlenen bir kuşakta televizyona çıkan Powell’ın, halkı gelecek kötü verilere karşı hazırlama, işe dönmek için sabırsızlananlara sabır telkin etme ve FED’in şirketler ve aileler için ‘’agresif’’ adımlar atacağı güvencesi vermeyi amaçladığı yorumu yapıldı.

Başkan Donald Trump’sa bu haftaki son açıklamalarda, ekonomide şalteri 12 Nisan’a denk gelen Paskalya Bayramı’na kadar açmak istediğini kaydetmişti.

Şimdi Powell da dahil olmak üzere FED yetkilileriyse daha temkinli bir yaklaşım sergiliyor ve işlere dönmeden önce virüsü kontrol altına almaya odaklanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Powell, ‘’Bu dönemi ne kadar erken atlatır ve virüsü kontrol altına alabilirsek, toparlanma da o kadar hızlı olur. Ekonomik faaliyetlerin yılın ikinci çeyreğinde muhtemelen ciddi ölçüde düşeceğini öngörüyoruz ama bence yılın ikinci yarısında yeniden canlanma olacak,’’ dedi.