FED ENFLASYONUN HEDEFİN AŞIRI ÜZERİNE ÇIKMASINA İMKAN VERMEYECEK

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin toparlanmanın güçlenmesine ve arzdaki sıkıntıların etkisi bazı sektörlerde fiyatları yukarı itmesine bağlı olarak bu yıl “biraz daha yüksek” bir enflasyon göreceğini, ancak Fed’in enflasyonda hedefin üzerine çıkışları sınırlı tutma taahhüdüne bağlı olduğunu söyledi.

Powell’ın Senatör Rick Scott’a 24 Mart tarihinde gönderdiği mektuba yanıt olarak 8 Nisan’da gönderdiği ve Reuters’in gördüğü mektupta, “Enflasyonu, yüzde 2’yi önemli oranında aşması ve enflasyonun uzun bir süre yüzde 2’nin üzerinde kalması peşinde değiliz” ifadeleri yer aldı.

Powell mektubunda, “Şunu vurgulamalıyım ki, maksimum istihdamı ve fiyat istikrarı sağlama hedeflerimize tamamen bağlıyız. Gelecekteki politika adımlarımız hedeflerimize doğru gerçek ilerleme sağlama temelinde olacak. Eğer istihdam ve enflasyon hedeflerimize doğru ilerleme yavaşlar ise, oldukça destekleyici duruşumuzu daha uzun süre için devam ettireceğiz. Eğer ilerleme daha hızlı hale gelir ise de politika duruşumuzda ayarlamalar gerçekleşir” ifadelerini de kullandı.