Fed faiz kararını açıkladı

fed faiz kararı

Fed faiz kararı hakkında açıklama yaptı. Fed, faizin %0-0,25 oranında sabit bırakıldığını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Bu açıklama ile beraber Fed faiz oranında değişikliğe gitmedi ve faiz oranı %0-0,25 aralığında sabit bırakıldı.

FOMC tarafından yapılan açıklamaya göre, faiz kararı 11-0 oy ile alındı. Banka, aylık ABD Hazine Kağıdı alımını 20 milyar dolar olarak belirledi. Mortgage destekli menkul kıymet alımı ise 10 milyar dolar olarak belirlendi. Kümülatif olarak varlık alımı 30 milyar dolar seviyesinde.

Fed, “enflasyondaki artışın geçici görüldüğü” ifadesinden vazgeçti.

Fed yetkililerinin uzun dönem için fon faizi beklentileri ise %2,5 seviyesi olarak açıklandı. Banka, 2023 yılı sonuna kadar ise en az 6 faiz artışı öngörüyor.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığı yinelenen açıklamada, bu hedefleri desteklemek amacıyla federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, enflasyonun bir süredir yüzde 2’yi aşmasıyla birlikte iş gücü piyasası koşullarının Komitenin maksimum istihdam değerlendirmeleriyle uyumlu seviyelere ulaşana kadar bu hedef aralığını sürdürmenin uygun olacağı aktarıldı.

Varlık alımlarını azaltma hızının aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Enflasyon gelişmeleri ve iş gücü piyasasındaki daha fazla iyileşme ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını hazine tahvilleri için 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 10 milyar dolar düşürmeye karar verdi. Ocak ayından itibaren Komite, hazine tahvillerini ayda en az 40 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ayda en az 20 milyar dolar artıracak.