FED POLİTİKA FAİZİNİ SABİT BIRAKTI

Fed, beklentiler dahilinde politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Faiz kararı oy birliğiyle alındı.

 

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2 gün süren toplantısının  ardından açıklama yapan Fed, ekonominin zayıflamakta olduğuna dair  son dönemdeki işaretlerin bilincinde olduğunu ortaya koymaklabirlikte  politika duruşundda değişiklik yapmadı.

İş dünyası aktivitesinin toparlanıp toparlanmayacağını bekleyip görmeyi tercih eden Fed, faiz oranın sıfıra yakın tutarken, aylık  varlık alım programını 120 milyar dolar olarak sürdürdü. Fed, ekonomiyi destekleyici politikanın, teşvik tedbirlerinin düşük işsizlik ve yüzde 2 enflasyohedefleri bayarılana kadar devam  ettirileceğini tekrarladı.

Koronavirüs vakalarında büyük artışa bağlı olarak ABD’de ekonomik  toparlanmanın ve istihdam yaratımının “son aylarda daha ılımlaştığının. yavaşladığını” belirten Fed, zayıfılğın pandemineden en olumsuz etkilenen sektörlerde yoğunlaştığını da vurguladı.

FOMC toplantısından sonra yayınlanan açıklamada Fed, piyasadaki  iyileşmenin bir işareti olarak bir ay vadeli repo operasyonlarını  kademeli olarak sona erdireceğini bildirdi. Fed, 2 ve 9 Şubat tarinleri arasında yapılması planlanmış olan 1 ay vadeli repo operasyonlarının son ihaleler olacağını belirtti.

Ancak Fed, etkin politika uygulamasının ve kısa vadeli ABD Doları  fonlama piyasalarının düzgün şekilde çalışması için uygun olduğunda  repo operasyonlarında ayarlama yapmaya hazır olmaya devam ettiğini  de ifade etti.