Fed yetkilileri negatif faiz konusunda ‘negatif’

ABD Merkez Bankası FED yetkilileri, koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik krizi aşmak için ne gerekiyorsa yapılmasını savunurken, faiz oranlarının sıfırın altına çekilmesine karşı çıkıyor.

FED, krizle mücadele kapsamında 15 Mart’ta politika faizini sıfıra yaklaştırırken, yetkililere göre Avrupa’da ve Japonya’da denenen negatif faiz uygulamasına ABD’de başvurulmayacak.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, “Ekonomik faaliyetlerin devam edebilmesi için elimizden geleni yapmalıyız” derken, negatif faiz oranlarının ABD için kullanılacak bir araç olmasını beklemediğini söyledi.

Evans, faiz oranlarının uzun bir süre daha sıfıra yakın seviyelerde kalacağını sözlerine ekledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de negatif faiz konusunda benzer bir görüşü savunarak, “Negatif bölgeye girilmesinden yana değilim” ifadesini kullandı.

Bostic, ‘negatif oranların kriz karşısında başvurulacak en zayıf araçlar arasında olduğunu’ dile getirdi.

ABD’de kısa vadeli finansman yapısının Japonya ve Avrupa’dan farklı olması nedeniyle negatif oranların sorun yaratacağını belirten St. Louis FED Başkanı James Bullard ise “Ayrıca bu uygulamanın o ülkelerde de başarılı olduğu kesin değil. Bu durumla başa çıkmak için başka araçlar kullanabiliriz” değerlendirmesini yaptı.