Fed Yönetim Kurulu üyesi Cook: Jeopolitik gerilim Avrupa ve Çin’de büyümeyi kötüleştirebilir

fed faiz artırımı

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lisa Cook Çarşamba, dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin artmasının Avrupa ve Çin’de zaten düşük olan büyümeyi daha da kötüleştirebileceğini ve bunun ABD ekonomisinin gidişatını değiştirebileceğini söyledi.

İrlanda Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferanstaki panelde konuşan Cook, “Dünyanın geri kalanında yaşananların ABD’yi etkilediği açık ve şu anda büyük ticaret ortaklarımız arasında ekonomik büyüme oldukça durgun” dedi.

“Sadece durgun büyümeyi izlemekle kalmıyoruz, hepimizin bahsettiği jeopolitik gerilimleri de izliyoruz ve bu hem ABD’nin hem de küresel ekonominin görünümünü değiştirebilir” diye konuşan Cook, jeopolitik gerilimlerin özellikle emtia piyasalarını ve mevcut yüksek faiz ortamında krediye erişimi istikrarsızlaştırabileceğini de vurguladı

Cook, “Herhangi bir şok zaten içinde bulunduğumuz durumu daha da kötüleştirebilirve emtia piyasaları için , kredi sistemi için istikrarsızlaştırıcı olabilir. İzliyor ve bekliyoruz. Tedbirli davranıyoruz” dedib

Cook’un yorumları, Ukrayna ve Orta Doğu’daki çatışmaların yanı sıra yurtdışında devam eden enflasyonist baskılar ve Çin’deki ekonomik yavaşlamanın küresel finansal istikrarı tehdit edebileceğini söylediği bir dizi uluslararası riski daha ayrıntılı olarak özetlediği bir konuşmanın ardından geldi.

ABD’nin ekonomik görünümüne ilişkin görüşünü detaylandırmadı veya Fed’in politika faiz oranı hakkında yorum yapmadı ya da bu potansiyel risklerden herhangi birinin gerçekleşme olasılığının ne kadar olduğunu hissettiğine dair bir fikir vermedi.

Pazartesi günü yaptığı konuşmanın büyük bir kısmı, banka dışı finansal kuruluşlar ve ticari gayrimenkul değerlerindeki düşüş de dahil olmak üzere bazı risklere maruz kalsa da 2000’li yılların ortalarına göre daha iyi durumda olan büyük ölçüde dirençli bir finansal sektörü ve düşük kredi puanına sahip olanlar arasında bazı stresler oluşsa da büyük ölçüde güçlü bir hane halkı sektörünü tanımladığı konuşmanın bir tekrarı niteliğindeydi.

Ancak Cook yeni eklediği bir bölümde, enflasyonist baskıların devam etmesi halinde beklenmedik politika faizi artışları potansiyeli, Çin’in ekonomik yavaşlamasının kötüleşmesi halinde uluslararası yayılmalar ve Rusya, Orta Doğu ve Çin’de yükselen tansiyonun küresel piyasalar üzerinde risk yaratma potansiyeli de dahil olmak üzere yurtdışından kaynaklanan bazı riskleri tanımladı.

Cook, “Daha geniş anlamda, jeopolitik gerilimlerin tırmanması ekonomik faaliyetlerin azalmasına ve küresel ticaret akışları ile finansal aracılığın daha fazla parçalanmasına yol açarak finansman ve üretim maliyetlerini yükseltebilir ve tedarik zinciri zorlukları ile enflasyonist baskıların daha fazla devam etmesine katkıda bulunabilir” dedi.

Kaynak: Foreks Haber