Fed’in Bej Kitap Raporu sonrasında piyasalar, haziran toplantısında yükselen faiz artırım olasılığını fiyatladı

fed faiz varlık alımları

Amerika birleşik devletleri Merkez Bankası Fed’in, 12 bölgesel Fed’den gelen ekonomik duruma ilişkin bilgileri derlediği Bej Kitap Raporu, piyasalarda gelecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığının güçlendiği şeklinde yorumlandı.

Genel olarak nisan ve mayısta ekonomik aktivitede çok az değişme olduğuna işaret eden raporda, iş gücü piyasasının halen gücünü koruduğu, önceki raporlara göre nispi yavaşlama olsa da istihdam artışının sürdüğünü gösterdi. Önceki raporda olduğu gibi çalışan ücretlerinde de ılımlı bir artış olduğu kaydedildi. Beklentilerde bozulma olmakla birlikte, gelecekte ekonomik faaliyetin genişlemeye deva etmesinin beklendiği bildirildi.

Tüketici fiyatlarının, yavaşlasada artan maliyetler ve güçlü talebin etkisiyle artmaya devam ettiği kaydedilen rapora göre, mali koşullar genel olarak istikrarlı veya bir miktar sıkı seyrediyor. Bununla birlikte bazı bölgelerde ağırlıklı olarak kredi kartları olmak üzere, tüketici kredilerinde temerrüde düşme oranlarının artarak, pandemi öncesi seviyelere yaklaştığı kaydedildi.

Yüksek seyreden enflasyon ve pandemi yardımlarının sona ermesi, düşük ve orta gelirli hanehalkının bütçesini zorlamaya başladı. Buna bağlı olarak gıda ve barınma dahil sosyal yardımlara olan bağımlılık arttı. Bununla birlikte doğal gaz fiyatları yataydan, aşağıya doğru hareket etti.

Raporun ardından bir ara, piyasalarda fiyatlanan Fed’in 13-14 Haziran’da yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında politika faizini 25 baz puan artırma ihtimali son istihdam verisininardından yüzde 60’tan, yüzde 71’e yükseldi. Fed üyesi Philip Jefferson ve Phidelphia Fed başkanı Patrick Harker (PETRİK HARKIR)’ın faiz artırımına gelecek toplantıda ara verilebileceği açıklaması fiyatlanan olasılığın yüzde 64’e gerilemesini sağladı.