TİM Başkanı Mustafa Gültepe: Finansman arayışı ile zaman kaybetmeyecek daha çok üretime ve ihracata odaklanacağız

TİM BAŞKANI MUSTAFA GÜLTEPE

Mustafa Gültepe, “Yeni düzenlemeyle yüzde 30 ilave döviz satışı ve önden döviz satış şartı gibi koşulların kaldırılmasını da çok isabetli buluyoruz. Böylece KOBİ’lerin kredilerden aldığı pay artarken yüksek performans gösteren ihracatçıların önceliklendirildiği bir süreç başlamış oluyor” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarması ihracatçılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, reeskont kredi limitlerinin artırılması ile önemli bir sorunun aşıldığını, artık daha çok üretime ve ihracata odaklanabileceklerini söyledi.

Mustafa Gültepe, konuyla ilgili açıklamasında ihracatçıların uzun zamandan beri uygun koşullarda finansmana erişimde sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. İhracatçıların finansmana erişimini önceleyen yeni ekonomi yönetiminin bu konuda önemli adımlar attığını hatırlatan Gültepe, şunları söyledi:

“Süreç Eximbank kredilerinde ihracatçı için 70 milyar liralık ek destek sağlanmasıyla başlamıştı. Ancak bizim için asıl önemli olan Merkez Bankası’nın reeskont kredisi için bankaların günlük limitini artırmasıydı. Nitekim 20 Temmuz’da reeskont kredisi limiti 5 kat arttırılarak 300 milyon liradan 1.5 milyar liraya çıkardı. Reeskont kredisi limitleri bugün de iki kat artırılarak 3 milyar TL’ye yükseltildi. Yani bir buçuk ay önce sadece 300 milyon lira olan günlük reeskont kredisi limitinde 10 kat artış sağlanmış oldu. Yeni düzenlemeyle yüzde 30 ilave döviz satışı ve önden döviz satış şartı gibi koşulların kaldırılmasını da çok isabetli buluyoruz. Böylece KOBİ’lerin kredilerden aldığı pay artarken yüksek performans gösteren ihracatçıların önceliklendirildiği bir süreç başlamış oluyor. Elbette tüm bu kararların arkasında istişare ve ortak akıl var. Bu süreçte Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan ile çok verimli görüşmelerimiz oldu. Kendisine ihracatçılarımıza verdiği destek ve sağladığı kolaylıklar için teşekkür ediyorum. Reeskont kredi limitlerinin artırılmasıyla önemli bir sorunu aşmış oluyoruz. Dolayısıyla ihracatımız finansman arayışıyla zaman kaybetmek yerine daha fazla üretime ve ihracata odaklanabilecek.”

Mustafa Gültepe, Merkez Bankası’nın finansmana erişim konusunda yaptığı düzenlemelerin Türkiye’nin toplam ihracatına da pozitif yansımaları olacağını sözlerine ekledi.

ERKAN: İHRACATÇILARIMIZIN FİNANSMANA ERİŞİMİNE ÖNCELİK VERİYORUZ

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise reeskont kredilerindeki düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için seçici kredi sıkılaştırmasıyla birlikte yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz. Dezenflasyona geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz. İstihdam ve ihracattaki artışa önemli katkı sağlayan KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artmasını destekleyici uygulamalara devam edeceğiz.”