Fitch Ratings, 2024 küresel GSYH büyüme tahminini yükseltti

fitch ratings

Fitch, Fed’den ilk faiz indirimi beklentisini temmuza, ECB’den beklentisini hazirana öteledi.

Fitch Ratings bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm-Mart 2024 raporunda, hem ABD Merkez Bankası’nın hem de ECB’nin yılsonuna kadar faiz oranlarını üç kez, toplam 75 baz puan indirmesini beklediklerini bildirdi.

Fitch yaptığı değerlendirmede, “Ancak her iki merkez bankası da politika gevşetme sürecine başlamadan önce enflasyonda son dönemde kaydedilen düşüşün kalıcı olduğuna dair daha fazla kanıt görmek istiyor. Fed’in ilk faiz indiriminin tarihini daha önceki beklentimiz olan Haziran ayından Temmuz ayına çektik. ECB’nin ilk faiz indiriminin tarihini de Nisan’dan Haziran’a çektik” dedi.

Fitch Ratings bugün yayınladığı son Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunda 2024 küresel GSYH büyüme tahminini 0,3 puan artırarak %2,4’e yükseltti. Bu yukarı yönlü revizyon, Aralık 2023 GEO’sunda %1,2 olan ABD büyüme tahmininin %2,1’e keskin bir şekilde revize edilmesinin yansıması oldu,

Fitch raporunda, “ABD’ye yönelik revizyon, Çin 2024 büyüme tahminimizin %4,6’dan %4,5’e düşürülmesinden ve Euro Bölgesi tahminimizin %0,7’den %0,6’ya düşürülmesinden daha ağır basıyor. Çin hariç gelişmekte olan piyasalar için büyüme tahminimizi 0,1 puan artırarak %3,2’ye çıkardık ve Hindistan, Rusya ve Brezilya için tahminlerimizi yükselttik” dedi.

Fitch, Euro Bölgesi’nin reel ücretler ve tüketimdeki artışla nihayet toparlanması, ancak ABD büyümesinin yavaşlaması nedeniyle 2025 yılında dünya büyümesinin %2,5’e yükseleceği beklintisini devam ettirdi.

“ABD’de 2023 yılında mali açığın benzeri görülmemiş bir şekilde konjonktür yanlısı genişlemesi iç talebi artırmış ve GSYH büyümesinin şaşırtıcı direncini açıklamaya yardımcı olmuştur. Ancak mali etkinin bu yıl azalmasını ve hanehalkı gelir artışının yavaşlamasını bekliyoruz” değerlendirmesini yapan Fitch, geçen yılki parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin reel faiz oranları yükseldikçe ortaya çıkmaya devam etmesiyle birlikte, çeyrekten çeyreğe büyümenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde trendin önemli ölçüde altında bir orana yavaşlamasını beklediklerini vurguladı.

Almanya’nın durgunluğunun Fransa ve Euro Bölgesi’nin geri kalanı üzerinde baskı yaratığını belirten Fitch, “Euro Bölgesi durgunlaşmaya devam ediyor. Alman ekonomisi yapısal büyüme kısıtlamalarıyla karşı karşıyadır, ancak aynı zamanda tekrarlanması muhtemel olmayan bir dizi büyük şoktan da etkilenmiştir. ECB’nin faiz oranlarını düşürmesi, dünya ticaretinin toparlanması ve enerji şokunun etkisinin azalmasıyla orta vadede büyümenin toparlanması beklenmektedir” dedi.

Çin’deki emlak çöküşünün hız kesmeden devam ettiğine ve konut satışlarının bu yıl da keskin bir şekilde düşmesinin muhtemel göründüğüne işaret eden Fitch, “Deflasyonist baskılara dair kanıtlar artıyor. Ancak mali gevşeme önemli ölçüde artırılıyor ve bu da GSYH tahmini üzerindeki etkiyi hafifletiyor” ifadelerini kullandı.

Fitch raporunda, “ABD’de çekirdek enflasyon son dönemde ivme kazandı ve biz de 2024 sonu ABD TÜFE enflasyon tahminimizi 0,3 puan artırarak %2,9’a yükselttik. Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun düşürülmesinde daha iyi ilerleme kaydedildi ancak ABD’de olduğu gibi hizmet ve ücret enflasyonu, enflasyon hedefine ulaşma açısından rahatsız edici derecede yüksek kalmaya devam ediyor. Nakliye maliyetlerindeki artış, temel mal enflasyonuna yönelik yukarı yönlü riskleri artırmaktadır” tespitinde de bulundu.