Fitch Ratings: Türk bankalarının kısa vadeli borçları hala yüksek, yeniden finansman baskıları azaldı

fitch ratings tedarik zinciri

Fitch Ratings, seçim sonrası önemli politika değişikliğinin ardından, Türk bankaları üzerindeki yeniden finansman baskılarının azaldığını belirtti. Fitch, son raporunda ancak dış döviz toptan fonlama ve yüksek ve artan kısa vadeli dış yabancı para borçlanmalarına ilişkin ciddi risk göz önüne alındığında, yeniden finansman risklerinin hala varlığını sürdürdüğünü kaydetti.

Fitch, Türk bankalarının toplam dış borcunun 2023 yılının ilk yarısında hafif bir artışla 126 milyar dolara yükseldiğini ve kısa vadeli dış borcun da yüksek seviyesini koruduğunu belirterek, yeni politika karışımının etkileri ve süresine ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, yakın zamandaki uzun vadeli ihraçların ikincisinin payının yalnızca biraz zayıflatmasını beklediklerini ifade etti.

Sektörün toplam yabancı para likiditesinin azaldığını, ancak bankaların kısa vadeli yabancı borç ödeme gereksinimlerinin ve ılımlı yabancı para mevduat çıkışının karşılamaya yeterli olmaya devam ettiği kaydedildi.

Fitch raporunda şu ifadelere yer verdi: “Yabancı para mevduatlar ve döviz korumalı mevduatlar, TCMB düzenlemeleri nedeniyle düşüşe geçmiş olmasına rağmen hala oldukça büyük bir seviyededir. Bunlar, bankaların yabancı para likiditesini test edebilecek, sektör yabancı para likiditesine yönelik potansiyel bir çağrıyı temsil ediyor. Büyüklüğü, lira istikrarına yönelik potansiyel riskler (özellikle döviz talebinin hızla artması ve TCMB’nin döviz rezervlerinin zayıf olması durumunda) göz önüne alındığında, döviz korumalı mevduat mekanizmasının gevşemesinin kademeli olmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Foreks Haber