FITCH: TÜRKIYE SİGORTA ŞİRKETLERİNİN NOTLARI KARLILIKLARINA KARŞIN BANKA VE ÜLKE NOTU GÖRÜNÜMLERİNİN BASKISI ALTINDA

Fitch tarafından hazırlanan raporda, “Türkiye sigorta şirketlerinin  notları karlılıklarına karşın banka ve ülke notu görünümlerinin negatif  olmasının baskısı altındalar” yorumu yapıldı.


Kuruluşun değerlendirmesinde poliçe sahiplerinin yükümlülüklerinin  genel olarak TL cinsinden olması ve koronavirüs pandemisine karşın  sektörün teknik karlılığının güçlü olması sayesinde sigorta  şirketlerinin TL volatilitesi risklerinin bankaların aksine sınırlı  olduğu kaydedildi.


Değerlendirmede Türkiye sigorta şirketlerinin yatırımlarının genel  olarak yerli karşı taraflar ve bankalar üzerinden yapıldığı belirtildi. Ülke notu ve bankaların notlarının görünümünün negatif olmasının sigorta şirketlerinin varlık kalitesini ve faaliyet ortamını doğrudan etkilediği  yorumunda bulunuldu. Fitch öte yandan sektörün güçlü teknik karlılık rakamlarında pandemi  döneminde özellikle bahar aylarında daha az aaraç ve sağlık sigortası  tazminatı ödenmesinin etkili olduğu yorumunda bulunuldu. Sektörün orta  vadede daha sofistike hale geleceği de öngörüldü.