Ford’un, ABD araç satışları kasım ayında %0.5 azaldı

ford

Pazartesi günü Ford Otomobil Şirketi (F), Kasım ayında ABD’deki araç satışlarında %0.5’lik bir düşüş olduğunu açıkladı. Şirket, uzun süren işçi grevinin hala etkisi altında, fakat kritik tesislerini tekrar faaliyete geçirmeye çalışıyor.

Ekim ayında Ford, United Auto Workers (UAW) sendikası ile anlaşmaya vardı ve 1.7 milyar dolar maliyetli bir aylık grevi sonlandırdı. Analistler ekim ayında yaşanan %5.3’lük satış düşüşüne rağmen, Detroit’in en büyük 3 otomobil üreticilerinin grev öncesi envanterlerini artırdığını belirtti.

Ford CFO’su John Lawler yaptığı açıklamada; Tesisleri tekrar faaliyete geçirmenin, UAW işçilerinin kasım ayında onayladığı anlaşmanın ardından karmaşık olabileceğini belirtti. 

Şirket, geçtiğimiz ay etkilenen tüm tesislerinin tekrar faaliyete geçtiğini doğruladı.

Pazartesi günü Ford, elektrikli araç satışlarında geçen yılın bu zamanlarına göre %43.2’lik bir artışla, şirketin 8,958 birime ulaştığını açıkladı. Ancak kamyonet satışları için aynısı geçerli değil. Kamyonet satışları geçen yılın bu zamanlarına göre %2.8’lik bir düşüşle 78,971 birime geriledi.

Şirket, kasım ayında toplamda 145,559 araç satışı gerçekleştirdi; bu rakam, geçen yıl ki  kasım ayına göre hafif bir düşüşü temsil ediyor.

(Kaynak: Reuters)

Çeviri: Yavuz Donat