G7 ülkelerinden dijital para birimlerine yönelik önemli karar

g7 dijital para

Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülkelerini bünyesinde barındıran G7 Konseyi, dijital para birimleri hakkında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Dünyanın önde gelen sanayileşmiş ülkelerini bünyesinde barındıran G7 Konseyi, dijital para birimleri hakkında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu ülkelerin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında bazı ilkeler yayımlamaya hazırlandığı öğrenildi.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere ve Kanada’nın yer aldığı G7 ülkeleri, dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi ile ilgili yol gösterici bir rapor hazırladı. Henüz taslak aşamasındaki yönergelerin yer aldığı raporda şeffaflık ve gizlilik konularına odaklanıldığı ve 13 konu başlığına yer verildiği ifade edildi.

Çin’in dijital yuan projesi ile gizlilik ihlalleri yapabileceği iddia ediliyor

Kripto para birimlerinin ve dijital ödemelerin kazandığı popülariteden bahsedilen raporda Çin’in geliştirdiği dijital para birimi olan dijital yuan ile ilgili gizlilik endişelerinden söz ediliyor. Yönergede bir CBDC’nin sahip olması gereken en önemli özelliğin şeffaflık olduğu söyleniyor:

“Ortak bir ilkeler dizisi belirlenmeli. Şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim gibi ortak değerlerin temel önemi dikkate alınmalı. Bu yönergeler, G7 ve ötesinde CBDC’lerin araştırılmasına rehberlik edebilir ve bilgi verebilir.”

Devasa ekonomileri ve sanayileşmiş yapılarıyla bu ülkeler, dünyadaki tüm küresel zenginliğin %65’ini elinde tutuyor. Bu yönden G7 ülkelerinin CBDC’lere dair resmi elden görüş bildirmesi, oldukça önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor. Fakat şimdilik bu ülkelerden hiçbirinin dijital para çıkarmadığını belirtmekte fayda var.

13 maddelik bu yönerge taslağının Çarşamba günü Washington’da düzenlenecek finans başkanları toplantısında onaylanabileceği bildiriliyor.

G7 ülkelerinin bu hamlesi neden önemli?

Dijital para birimlerinin dünyanın en büyük ekonomileri tarafından masaya yatırılması, özellikle benimsenme konusunda endüstrinin ne kadar önemli bir yol aldığını gösteriyor. Bu bağlamda dijital ödemeler, CBDC ve kripto paraların bu tarz yerlerde kendilerine yer bulması piyasanın geleceği için olumlu görülüyor.

G7 Konseyi’nin bu hamlesi, benimsenmenin yanı sıra düzenlemeler konusunda da büyük bir adım. Dünyadaki maddi gücün üçte ikisini ellerinde tutan ülkelerin dijital paralarla ilgili ortak düzenleme maddelerini kabul etmeye hazırlandığı bir ortam, yasal çerçevenin de küresel olarak nizam kazanacağı anlamına geliyor.

Ayrıca merkez bankası dijital paralar konusunda Çin’in tüm dünyaya fark attığı biliniyor. Dijital yuan projesinin test aşamalarını artık tamamlama noktasına gelen Çin’in bazı bölgelerde CBDC’yi kullanıma sunduğu ifade ediliyor. Buna karşın başta ABD olmak üzere G7 ülkelerinin henüz bir dijital para çıkarmamış olması, dijital çekişmede Çin’in hayli önde olduğu anlamını taşıyor. Bu bağlamda G7 ülkelerinin attığı bu toplu adım denge sağlanması adına ilk önemli hareket olabilir.

Raporda özellikle şeffaflık konusuna yapılan vurgu, CBDC aracılığıyla özel finansal işlemlere ilişkin verileri toplayabileceğinden şüphe edilen Çin hükümetinin güçlenebileceği endişelerini yansıtıyor.

IMF’e göre şu anda 110’dan fazla ülke, CBDC’ler üzerinde farklı aşamalarda çalışmalar yürütüyor.