Gelişmekte olan ülkeler, kamu borçlarını ödemek için 2022 yılında 443.5 milyar dolar ödeme yaptı

dünya bankası

Dünya Bankası’na göre gelişmekte olan ülkeler, küresel faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte kamu borçlarını ödemek için 2022 yılında 443.5 milyar dolarlık rekor bir ödeme yaptı.

Dünya Bankası’nın Çarşamba günü açıkladığı son Uluslararası Borç Raporu’na göre, dünyanın en yoksul 24 ülkesinin borç ödeme maliyeti 2023 ve 2024 yıllarında %39’a varan oranlarda artabilir.

Dünya Bankası Grubu’nun baş ekonomisti ve kalkınma ekonomisinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Indermit Gill, “Rekor borç seviyeleri ve yüksek faiz oranları birçok ülkeyi krize doğru sürüklüyor. Faiz oranlarının yüksek kaldığı her çeyrek, daha fazla gelişmekte olan ülkenin sıkıntıya girmesine ve kamu borçlarını ödemek ya da kamu sağlığı, eğitim ve altyapıya yatırım yapmak gibi zor bir seçimle karşı karşıya kalmasına neden oluyor” dedi.

Dünya Bankası, durumun ciddiyetinin altını çizerek, son üç yılda 10 gelişmekte olan ülkede 18 devletin temerrüde düştüğünü ve bunun önceki yirmi yılın toplamından daha fazla olduğunu söyledi. Listede Gana, Sri Lanka ve Zambiya’daki temerrütler de yer alıyor.

Dünya Bankası’nın dünyanın en yoksul ülkelerine yardım amacıyla kurduğu Uluslararası Kalkınma Birliği’nden borç alabilecek 28 ülke var. Dünya Bankası raporunda, bu ülkelerden 11’inin halihazırda borç sıkıntısı içinde olduğu, diğerlerinin ise yüksek borç sıkıntısı riski altında olduğu belirtildi.

Küresel çapta artan faiz oranları ve güçlü ABD doları, borçlu ülkelerin borçlarını ödemelerini daha pahalı hale getirdi. Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının üçte birinden fazlasının ani dalgalanmalara karşı savunmasız olan değişken faiz oranlarını içerdiğini söyledi.

Rapora göre, 2022 yılında özel kreditörler gelişmekte olan ülkelere verdikleri kredilerden 185 milyar dolar daha fazla geri ödeme aldı – 2015 yılından bu yana ilk kez bu tersine dönüş gerçekleşti.

Dünya Bankası, çok taraflı bankaların 2022 yılında gelişmekte olan ülkeler için yeni düşük maliyetli finansman biçimlerinde 115 milyar dolar sağladığını ve bunun yaklaşık yarısının Dünya Bankası’nın kendisinden geldiğini söyledi.

Dünya Bankası, Uluslararası Kalkınma Birliği aracılığıyla, geçen yıl bu ülkelere geri ödemelerde aldığından 16.9 milyar dolar daha fazla yeni finansman sağladığını açıkladı. Bu rakam on yıl önceki benzer rakamın neredeyse üç katıdır.

(Kaynak: Foreks Haber)