GENÇ ÖZGÜVENİ YÜKSEK ÇEVRİMİÇİ: ABD’NİN YENİ “GÜNLÜK TRADERLARI”YLA TANIŞIN

wall street kripto para

Koronavirüs salgınıyla artan dijitalleşmeyle birlikte her alanda olduğu gibi borsa ve yatırım alanında da trendler hızla değişiyor.

ABD’nin ünlü finans merkezi Wall Street’teki gökdelenlerden birinde çalışan, takım elbiseli ve kravatlı yatırımcı profili de zamanla dönüşüyor.

Özellikle dijital dünyaya tam adapte yeni nesil, geleneksel yatırımcı ve trader profilinden oldukça uzak.

Reuters’ın çeşitli anket ve röportajlara dayanarak yaptığı son çalışma, Amerika’da borsada günlük alım satım (day trading) yapan kitleye dair önemli ipuçları taşıyor.

New York’ta bir sigorta şirketinin iletişim danışmanı olarak çalışan James Villalobos söz konusu kitleye iyi bir örnek.

Villalobos, Reuters’a verdiği demeçte Eylül ayında Robinhood isimli online aracılık uygulamasını indirdiğini anlatarak tecrübelerini paylaştı.

Borsaya girme konusunda tereddütlü olduğunu söyleyen ve “Ne olduğunu, nasıl oynandığını hiç anlamazdım” diyen 25 yaşındaki Villalobos, birkaç ay sonra dijital uygulamada bir hesap açmış ve Covid-19 döneminde er ya da geç yükselişe geçeceğini düşünerek havayolu ile yolcu gemisi şirketlerinden hisse satın almış.

 Hisse senetleri üzerine YouTube videoları izlemeye başladığını anlatan Amerikalı borsa yatırımcısı, daha sonra bir arkadaşının kurduğu Facebook grubuna katılmış. Villalobos kısa sürede 1.200 dolar para kaybetmiş ancak kaybını telafi etmeyi kafasına koymuş.

James Villalobos, geçtiğimiz hafta Reddit gibi online platformlarda popülerlik kazanan ve manşet hisseler (meme stocks) olarak anılan AMC Entertainment Holdings’in de aralarında olduğu bir grup hisseye 551 dolar yatırdığını anlatıyor.

Hesap açanların sayısı yüzde 137 arttı

Aracı kurumlar için alım satım işlemlerini kolaylaştırmaya destek olan Apex Clearing ise Reuters’a yaptığı açıklamada 2020’de açtığı yaklaşık 6 milyon hesabın bir önceki yıla göre yüzde 137 artış gösterdiğini kaydetti. 

Yapılan açıklamada bunların yaklaşık 1 milyonunun 1990’ların sonunda veya 2000’lerin başında doğan Z kuşağı yatırımcıları olduğu belirtiliyor.

Robinhood adlı platformdaki 13 milyon kullanıcının ortalama yaşı ise 31.

Reuters’ın dijital aracı kurum kullanıcılarıyla yaptığı röportajlar ve anketler, yeni neslin ticarete ve yatırıma Wall Street’ten çok daha farklı baktığını ortaya koyuyor.

Hızlı ve çevrimiçi”

Hızlı ve çevrimiçi alım satım yapan bu kesim Reddit’teki popüler konuları izlerken, bir yandan da Twitter’daki sinyalleri ve tavsiyeleri takip ediyor ve çeşitli online gruplarda fikir alışverişinde bulunuyor.

Reuters’a konuşan kişilerin büyük çoğunluğu kendilerini genellikle dalgalı işlemlerden kaçınan “al ve tut” yatırımcıları olarak tanımlasa da zaman zaman spekülatif hisse senetlerinin oynanmasına da açık olduklarını söylüyor.

Salgın döneminde işlem yapmaya başlayan 27 yaşındaki Robinhood kullanıcısı Will Callewaert, “Ben buna aslında kumar olarak bakıyorum. Ama asla kaybetmek istediğimden fazlasını koymuyorum” diyor.

Hisse senetleri hakkındaki görüşlerini YouTube’da 250 bin takipçisiyle paylaşan 29 yaşındaki J. J. Buckner da geçtiğimiz Perşembe günü AMC, Blackberry ve Nokia Oyj sepetinden toplamda 7 bin dolardan fazla kaybetmiş. Ancak takipçilerine rallinin yeniden başlayacağı düşüncesiyle beklemeye devam ettiğini söylüyor.

Kalabalık kitlelerin insanlara güven aşıladığına işaret eden 25 yaşındaki Evan Keegan ise “Son günlerde Reddit’te gördüğümüz en önemli şey aslında etkili olabilmek için belli bir gruba ve kalabalığa ihtiyaç olduğuydu” diyor.

Yedi yıldır Robinhood’da al-sat yapan Keegan Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Yeterli sayıda insana ihtiyacınız var, çünkü ortalama bir bireysel yatırımcı, hedge fonlar kadar hacimli işlem yapmıyor” ifadesini kullandı.

Kurallara uymamak para kazanmamak demek değil” 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan New York merkezli risk sermayesi şirketi Andav Capital’in CEO’su Nisha Desai ise “genç yatırımcıların belli kuralları takip etmiyor olmalarının para kazanamayacakları anlamına gelmediği” görüşünde.

Desai, “Şayet yarın yatırım yapıp iki hafta içinde çıkabiliyorsanız, bunun verimli bir işlem olmadığını veya mantıklı bir karar olmadığını kim söyleyebilir?” diye soruyor.