Goldman Sachs dördüncü çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde kar elde etti

goldman sachs

Goldman Sachs Group Inc. hisse senedi alım satım biriminin analistlerin beklediğinin üç katı gelir elde etmesiyle kar tahminlerini aştı.

Goldman’ın varlık ve servet bölümü, bir finansal yönetim işinin satışına bağlı olarak elde ettiği kazançla son iki yılın en yüksek çeyrek gelirini elde etti. Bu durum, sabit gelirli alım satım sonuçlarının ve beklentilerin altında kalan yatırım bankacılığı ücretlerinin dengelenmesine yardımcı oldu.

CE David Solomon Salı günü yaptığı açıklamada “Bu Goldman Sachs için bir icraat yılıydı. 2023’te başardıklarımız, net ve basitleştirilmiş stratejimizle birleşince 2024 için çok daha güçlü bir platforma sahip olduk” dedi.

Hisse senedi alım satım bölümü, yaklaşık %26’lık bir artışla 2.61 milyar dolar gelir elde etti.

Banka, dördüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 11.3 milyar dolar gelir elde ederek 2.01 milyar dolar net ya da hisse başına 5.48 dolar kar bildirdi. Net kar geçen yılın ayın dönemine göre yüzde 51 ve dağıtılabilir hisse başına kar yüzde 65 arttı. 

2023 yılının tamamında gelirler yüzde 2 düşüşle 46.3 milyar dolar, net kar yüzde 24 düşüşle 8.5 milyar dolar, ve hisse başına kar yüzde 24 düşüşle 22.87 dolar oldu.

(Kaynak: Foreks Haber)