Goldman Sachs: Tam ortodoks politika çerçevesinde faiz cari mevduat faizi olan yüzde 40’a yükselmeli

goldman sachs

Goldman Sachs cuma günü yayınladığı raporda, Mehmet Şimşek’in Maliye Bakanı ve Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının, yeni yönetimde para ve mali ayarlamaların gerekliliği konusunda yaygın bir anlayış olduğunu gösterdiğini belirtti.

Wall Street bankası, Türkiye için bir dizi tahminini revize ederken, ekonominin istikrar kazanması için “büyük ve kesintili bir döviz kuru ayarlaması” gerektiğini söyledi.

Banka, bu aşamada para politikası çerçevesiyle ilgili bir yönlendirmenin hala eksik olduğunu belirtirken, “tamamen ortodoks-geleneksel bir politika yapıcı”, döviz kuru ayarlamasına önceden izin verir ve repo faizini ekonomideki faizleri dengeleyecek bir seviyeye yükseltir.

Clemens Grafe, müşterilere gönderdiği notta, “Bizim görüşümüze göre, ortodoks bir politika yapıcının faizleri mevduat faizleri seviyesi olan %40’a yükselteceğini gösteriyor” dedi.

Grafe ayrıca, döviz kuru ve enflasyon beklentilerinin istikrar kazandığı noktada faizlerin hızla düşürülebileceğini, yıl sonuna kadar %25 seviyesine kadar gerilebileceğini de ekledi.

Goldman Sachs ayrıca Türkiye için 2023 yılındaki GSYH tahminini önceki %2.9’dan %2.3’e düşürdü.