Google, Blockchain şirketlerine yatırım yapmaya devam ediyor

google blockchain

Google’ın Blockchain şirketlerine yaptığı yatırım, 1,5 milyar dolara ulaştı.

Blockdata raporuna göre Google, yaklaşık son 1 yıl içinde Blockchain şirketlerine 1,5 milyar doları bulan yatırım yaptı.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in 2021 yılı Eylül ayından bu yana yaptığı Blockchain sektörü yatırımları, diğer halka açık şirketlerin yatırımlarının önüne geçti.

Blockdata yayımlandığı son raporda Blockchain ve kripto şirketlerine yatırım yapan en büyük 40 halka açık şirketin bir listesini sundu. İlk sırada yer alan Google’ın 1,5 milyar dolarlık yatırımının 4 şirkete odaklandığı görüldü. Bu şirketler, dijital varlık saklama platformu Fire Blocks, Web3 oyun geliştiricisi Dapper Labs, Bitcoin altyapı aracı Tension ve girişim sermayesi şirketi Digital Currency Group.

Google’ın geçen sene Blockchain alanına yaptığı yatırım miktarı yaklaşık 601 milyon dolar olarak bilinirken bu yatırımlarını 17 farklı Blockchain şirketine çeşitlendirmişti. Bu şirketler arasında öne çıkanlar ise Style Labs, Alchemy, Blockchain.com, Cello, Helium ve Ripple oldu.

Halka açık şirketlerin blockchain yatırımları 6 milyar dolara ulaştı

Listedeki diğer şirketlerinde Blockchain şirketlerine yatırımlarında bir artış söz konusu. Rapora göre halka açık 40 şirket 2020 yılında 506 milyon dolar yatırıma sahipken bu rakam Ocak – Eylül 2021 döneminde 1,9 milyar dolar oldu. Eylül 2021’den sonra ise yatırım miktarı 6 milyar dolara ulaştı.

Blockchain ve kripto şirketlerine yatırım yapan diğer kurumsal şirketler arasında Alphabet’in ardından varlık yönetim şirketi BlackRock, 1,17 milyar dolarlık yatırımıyla ikinci sırada yer aldı. Küresel yatırımcı bankacılığı şirketi Morgan Stanley’nin 1,11 milyar dolarlık Blockchain yatırımı bulunurken bu şirketleri Samsung, toplam 979,2 milyon dolarlık yatırımla izledi.

Morgan Stanley ve BlackRock, 2 ila 3 şirkete yatırım yaparken Samsung’un yatırım yaptığı şirket sayısı 13’ü bulmuş durumda.

Kaynak: Investing.com