GRAFİK: BIDEN YEMİN TÖRENİNDE EN ÇOK “BİRLİK” DİYEN BAŞKAN OLDU

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, yemin töreninde yaptığı birlik ve beraberlik vurgulu konuşması ile ilginç bir rekora adını yazdırdı.

The Economist dergisinin yaptığı araştırmaya göre Biden, 20 Ocak’taki yemin töreni konuşmasında “birlik” kelimesini en fazla kullanan başkan olarak tarihe geçti.

Birlik ve eş anlamlı kelimeler Biden’ın 21 dakika süren 2 bin 411 kelimelik konuşmasının yaklaşık yüzde 1’ini oluştururken, bu oran George Washington’ın 1793’teki rekorunu kırmış oldu.

Geçmiş başkanların konuşmalarını analiz eden the Economist verilerine göre Joe Biden, “birlik”, “birlikte”, “bir olarak” gibi sözcükleri konuşmasında toplamda 19 kez kullandı. Bu rakam, Başkan’ın konuşma metninin yüzde 0,8’ine veya neredeyse her 100 kelimeden 1’ine karşılık geliyor. Bu da Donald Trump’ın dört yıl önceki yemin töreni konuşmasına göre 12 kat daha fazla. 

Richard Nixon’ın 1969 tarihli konuşmasında 13 defa birlik çağrısı yaptığı belirtilirken, Biden’ın birlik mesajları yüzdesel olarak George Washington’ın 1793’teki konuşmasındaki oranı geçiyor. 

Bununla birlikte Joe Biden’ın yemin töreninde “demokrasi” kelimesini de en fazla kullanan başkan olduğu kaydediliyor.