GÜMÜŞ PERFORMANS OLARAK ALTINI GEÇEBİLİR

ALTIN HIZLA DEĞER KAZANMAYA DEVAM EDİYOR. ALTININ SON OLARAK YENİ BİR REKORA İMZA ATMASININ YANINDA GÜMÜŞ DE YÜKSELİŞTE VE BAZI ANALİSTLER, GÜMÜŞÜN PERFORMANS OLARAK ALTINI GEÇEBİLECEĞİ GÖRÜŞÜNDE.

Yeni tip koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla yatırımcılar güvenli limana, yani altına yönelme eğilimi gösterdi. Altın da bu sene, 2011’den bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Altının ons başına fiyatı, psikolojik sınır olarak tanımlanan 2 bin doları ilk kez geçerken,rekor fiyat 2 bin 31 doları buldu. Beyrut Limanı’nda onlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan ve binlerce kişiyi yaralayan büyük patlamanın da altın fiyatlamasında rol oynayan bir faktör olduğu kaydedildi.

Altın fiyatlarının hemen arkasında ise gümüş yer alıyor. Emtia ve döviz stratejisti Michael Hsueh, gümüşün altından daha iyi performans göstermesini beklediğini belirtti. Spot altın fiyatları bu yıl yüzde 32’den fazla artış gösterirken; spot gümüş fiyatları da Ocak ayından bu yana yüzde 30’dan fazla artış gösterdi. Analistler, dünya ekonomisinin geri adım atmaya hazır olduğunu ve bunun endüstriyel tüketimi artıracağına dikkat çekti. Bu gelişmeyle de endüstride büyük yere sahip gümüşe talebin artması bekleniyor.