Güney Kore, kripto varlık vergisini 2025’e erteledi

güney kore bitcoin kripto para

Güney Kore, 2,5 milyon Kore wonun (2.100 dolar) üzerindeki kripto para kazançlarından yüzde 20 oranında vergi almak üzere yürürlüğe koyacağı yasayı 2025’e erteledi.

Güney Kore, 2022’den itibaren 2,5 milyon Kore wonun üzerindeki kripto varlık kazançlarından yüzde 20 oranında vergi alma sistemi başlayacak. Fakat muhalefet konumunda yer alan Halkın Gücü partisi tarihin ertelenmesini talep ediyordu. Güney Koreli siyasi partiler bugün Ulusal Meclis’te kripto kazançlarının vergilendirilmesinin bir yıl ertelenmesini kapsayan, Güney Kore’nin kripto varlık vergisi yasasında yeni bir değişiklik yapmak adına anlaşmaya varılmıştı. Bu gelişmelerin yanı sıra bu kez de 1 Ocak 2023’te başlanması planlanan vergilendirme planları 2025’e kadar ertelendi.

İki yıllık erteleme

Uzun bir süredir Güney Kore’nin gündeminde olan kripto para kazançları üzerinde yüzde 20’lik bir verginin alınması 1 Ocak 2023 tarihinde başlayacaktı. Ancak Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Vergi Politikası Şefi Ko Kwang-hyo, yaptığı açıklamada Güney Kore’nin dijital varlıklar üzerindeki planlanan kripto vergisini iki yıl daha ertelediklerini duyurdu.

Ko’nun duyurusu, daha önce kripto vergisinin yeterli piyasa altyapısı hazırlanmasının ardından gelmesi gerektiğini belirten Başkan Yoon Suk-yeol’un altındaki yeni ekonomi politikası planlarının bir parçasıydı. Aynı zamanda Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Vergi Politikası Şefi, yaklaşmakta olan Dijital Varlıklar Temel Yasası’nın kripto para birimlerinin ihraç ve listelenmesi ile ilgili de düzenlemeler yapılacağını ekledi.

Kaynak: Investing.com