Günün öne çıkan kripto para haberleri – 1 Ağustos 2022

kripto para haber bitcoin haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

EIP-1559 etkisini yitirken Ethereum enflasyonu riskli seviyelere ulaştı

DeFi ve NFT endüstrilerinin azalan popülaritesi ile Ethereum ağının kullanımı son derece düşük bir seviyeye geriledi. Son birkaç aydır düşük işlem ücretleri söz konusuyken yatırımcılar, EIP-1559 uygulamasından sonra bir daha karşılaşmayacaklarını düşündükleri bir sorunla karşı karşıya kalabilir.

Glassnode verileri, Ethereum için gas ücretlerinin, şu anda ikinci en büyük kripto para biriminin fiyatının 200 dolar civarında olduğu Mayıs 2020 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ağdaki ücretlerin kabul edilemez değerlere ulaşmasıyla, EIP1559 tarafından yakılan ETH miktarı tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Merge güncellemesinden önce yatırımcılar, ağın kullanımı düşük seviyede kaldığı için Ether arzının artmaya devam etmesini bekliyor.

SEC Başkanı Gary Gensler’in istifa etmesi için imza toplanıyor

SEC Başkanı Gary Gensler aleyhine Change.org’da oluşturulan bir dilekçe, son yolsuzluk ve piyasa manipülasyonu iddialarının ardından büyük ilgi gördü.

Dilekçeye destek verenler, SEC Başkanı Gary Gensler‘in, Citadel Menkul Değerler, Piyasa Yapıcı Citadel tarafından faaliyetlerin kötüye kullanılmasından dolayı bireysel yatırımcıları dolandırıcılıktan koruyamaması nedeniyle istifaya çağırıyor.

Hong Kong Üniversitesi, Metaverse Kampüsü kurmak için hareket geçti 

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), öğrenciler için coğrafi sınırları kaldırmak adına bir Metaverse kampüsü inşa edecek. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), Metaverse kampüsü oluşturma planının bir parçası olarak bir sanal gerçeklik sınıfı başlattı.

HKUST yaptığı açıklamada, bunun Metaverse dünyasında bir öğrenme alanı olacak olan ‘MetaHKUST öncesinde daha büyük planının ilk adımı olduğunu söyledi. MetaHKUST, üniversitenin Hong Kong kampüsünü Guangzhou kampüsüne bağlayacak ve öğrencilerin coğrafi sınırlar olmaksızın öğrenim görmesine olanak tanıyacak.

En büyük Monero madencilik havuzu kapanıyor

MINEXMR hashrate açısından en büyük Monero madencilik havuzu olarak biliniyor ve 12 Ağustos’ta operasyonları durduracağını açıkladı. Bu gelişme, madencilik havuzunun gizlilik kripto varlığı Blockchain’inde tüm madencilik hash oranlarının önemli bir yüzdesini kontrol etmesinden kaynaklı saldırıya uğramasından aylar sonra geliyor.

Miningpoolstats’a göre, MINEXMR’nin toplam hash oranı 1.06 Gh/s’ydi ve bu, Monero ağ hash oranının yaklaşık %42’sini oluşturuyor. Ayrıca havuzdaki aktif madenci sayısı 9.399 civarında bulunuyor.

MINEXMR, en büyük Monero madencilik havuzunu kapatma kararı ile ilgili bir açıklama yapmadı. Havuzu kullanan tüm madencilerin, 12 Ağustos’tan önce madencilik donanımlarını farklı bir havuza, tam olarak p2pool’a yeniden yapılandırmaları gerektiğini bilgisi verildi.

CZ, Binance’in KYC uygulaması sonrası kullanıcılarının %90’ını kaybettiğine dair haberi yalanladı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, birçok borsa gibi kara para aklama, terör finansmanı gibi zorluklarla baş etmek zorunda kalıyor.

Binance’in uyum ekibinin en tecrübeli üyeleri, 1 Ağustos’ta CoinDesk ile yapılan röportajda, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsasının bu alanlarda karşılaştığı zorlukları ve bunların onları nasıl etkilediğini anlattı.

Özellikle Binance, geçen sene Temmuz ayında Binance KYC (müşteri tanıma prosedürü) hesapları olmayan müşterilerin çekebileceği maksimum Bitcoin miktarını 2 BTC’den 0,06 BTC’ye düşüren bir karar aldı.

Ancak Binance’in önde gelen Uyum Görevlilerinden biri olan Tigran Gambaryan’a göre, bu hareket, kripto borsasına “milyarlarca gelire” mal oldu. Ancak, Binance’in müşterilerinin %90’ını kaybettiğini belirten haberin yayınlanmasından sadece birkaç saat sonra, Binance CEO‘su Changpeng Zhao, rakamın ‘yanlış bir alıntı’ olduğunu söylerken rakamlara bakılmasını tavsiye etti.

TRON, sabit kripto varlığının piyasa değeri ile ikinci en büyük halka açık zincir oldu

TRONSCAN’ın 1 Ağustos’ta yayımladığı verilere göre, TRON‘un toplam transfer değeri son zamanlarda 5 trilyon doları aştı ve 105 milyon yeni hesap ekledi. Tron Blockchain’in de ise  3,6 milyardan fazla işlem kaydedildi.

Bunun da ötesinde, Blockchain’in kilitli toplam değeri (TVL) 11 milyar doları aştı. TRONSCAN tarafından atılan bir tweete göre, bu göstergeler ağı “sabit kripto para piyasa değerine göre en büyük 2. halka açık zincir ve TVL tarafından en büyük 3. halka açık zincir” yapıyor.

Kaynak: Investing.com