Günün öne çıkan kripto para haberleri – 1 Şubat 2023

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Büyük yatırımcıların DOGE işlemleri son 2 ayın zirvesinde

Dogecoin (Doge), son 24 saat içinde 100 bin doların üzerinde 523 işlem kaydetti. Santiment tarafından aktarılan verilere göre bu hareket, Kasım 2022 döneminden bu yana en yüksek büyük yatırımcı sayısı oldu. Büyük yatırımcıların DOGE’ye olan ilgisinin artması aynı zamanda  kripto para işlem hacminde de ciddi bir yükselişe neden oldu.

Elon Musk’ın Twitter ödeme sistemiyle yaptığı açıklamalardan sonra hareketlenen DOGE, bu hafta piyasadan ayrışan fiyat hareketlerine sahip. Dün %10’a yakın yükseliş gören kripto para, bugün satıcılı hareket ederek dünkü kazanımlarının büyük çoğunluğu geri verdi, ancak yukarı yönlü trendini koruyor. 

Piyasaya yeni sürülen Djed, sabit kripto para pazarında yeni bir dönem olarak görülüyor

COTI Network, dün Djed’in artık ana ağda işlemlere başladığını duyurdu. Cardano ağında yayına alınan DJED, rezerv para birimi SHEN ile birlikte piyasaya sürülürken ADA için de önemli bir kazanım olarak görülüyor.

DJED ve SHEN varlıkları, ilk olarak merkezi kripto borsası Bitrue’da listelenmeye başladı. Bunun haricinde Cardano ağındaki merkezi platformlar Wingriders, MinSwap ve MuesliSwap aracılığıyla da sabit kripto varlığın ticareti yapılabiliyor.

DJED’in piyasaya sürülmesinin ardından ilk gelen verilerde platformun 10 milyon doların üzerinde kilitli toplam değere ulaştığı görüldü.

Voyager, FTX’in 446 milyon dolarlık geri ödeme talebine cevap verdi

İflas eden kripto kredi kuruluşu Voyager, FTX’in iştiraki Alameda Research’ün 446 milyon doları ödemesini geri alma girişimine cevap verdi. 

İflas mahkemesine yapılan başvuruda Alameda’nın aldatıcı davranışının alacaklıların tahsilatlarını geciktirdiği ve 114 milyon dolar ila 122 milyon dolar arasında bir kayba neden olduğu iddia edildi.

Bunun yanında Alameda’nın Voyager’ı satın alma girişiminde mali açıdan güçlü olduğunu göstererek yanlış beyanda bulunduğu üzerinde de durulurken şirketi aldattığı ifade edildi. 

Voyager ile ilgili son gelişmede şirket, varlıklarının Binance US’e 1,02 milyar dolar karşılığında satışı için ilk mahkeme onayını aldı. Şu an Alameda’nın alacak iddiasında bulunmasının ise Voyager’ın satış sürecine nasıl etki edeceği merakla bekleniyor.

Celsius, geri ödeme yapılacak alacaklıların listesini yayımladı

Geçen sene iflas eden kripto kredi kuruluşu Celsius Network’ün bazı alacaklılarına ödeme yapılacağı duyuruldu. İflas sürecini yöneten şirket Kirkland & Ellis LLP, Celsius adına dün yaptığı açıklamada, alacaklıların %94’üne ödeme yapılacağı bilgisini verirken kalan müşterilerinin durumunun mahkeme tarafından daha sonraki bir tarihte belirleneceğini söyledi.

1.400 sayfadan fazla belgede ödeme yapılacak olan alacaklılar listelendi. Celsius ise Twitter üzerinden platform kullanıcılarının fon çekim komisyonunu karşılamak için hesaplarında yeterli varlığa sahip olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Binance, yeni bir ürünle Web3 alanında boy gösterecek

Binance’in blockchain ağı BNB Chain, Web3 tabanlı bir depolama altyapısı geliştirme planları dahilinde BNB Greenfield adlı platformunu duyurdu. BNB Greenfield, kullanıcılara ve merkezsiz uygulamalara verileri üzerinde tam kontrol sağlayan ve BNB Chain’in merkezsiz depolama altyapısı olarak faaliyet gösterecek.

Yapılan açıklamada BNB Greefield için destek sağlayan kuruluşlar arasında Amazon Web Services, NodeReal ve Blockdaemon’un geliştirici ekiplerinin bulunduğu ifade edildi. Şu an test aşamasında olan platform, Web3 uygulamaları için dağıtılmış bir depolama ağı olarak geliştirildi. Platforma dahil olan merkezsiz uygulama ve kullanıcı sayısının artışıyla Binance’in yerel varlığı BNB’nin kullanımın alanının da genişlemesi bekleniyor.

Kaynak: Investing.com