Günün öne çıkan kripto para haberleri – 10 Mart 2023

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto paralar, güne ABD tarafındaki gelişmelerle olumsuz başladı. Dün Biden yönetiminin kripto yatırımcıları ve kripto para madencilerine yönelik vergileri artırma önerisi piyasalarda satışların hızlanmasını sağladı. Ardından New York Başsavcılığının KuCoin borsasına dava açması günün diğer önemli bir gelişmesiydi. Başsavcılığın dava iddianamesinde Ethereum’dan menkul kıymet olarak bahsetmesi, gelişmeyi daha önemli hale getirdi. 

Diğer yandan kripto para piyasaları da dahil olmak üzere bugün tüm piyasaların gözü ABD Tarım Dışı İstihdam verisindeydi. TSİ 16.30’da açıklanan veri, Şubat ayında istihdamın 205 bin kişi artışı beklentisinin üzerinde 311 bin kişi olarak geldi. 

Verinin beklentilerin üzerinde açıklanmasıyla dolar endeksi yönünü aşağı çevirerek 104 seviyesine indi. Kripto para piyasaları ise veriye olumlu tepki verdi. Bitcoin, öğleden sonraki işlemlerde 19.500 dolar seviyesinden gelen alımlarla 20.300 dolara kadar yükseldi ve son saatte yeniden 20.000 doların üzerinde fiyatlanmaya başladı. 

Huobi Token kısa sürede %93 düştü, Justin Sun piyasa davranışına bağladı

Huobi borsasının yerel varlığı HT, dünkü satışın ortasında dakikalar içinde %90’ı aşan değer kaybı gördü. Bu sert düşüşün ardından aynı hızda geri dönen kripto para, bugün ortalama %15 düşüşle en çok değer kaybeden kripto para olmaya devam ediyor.

Huobi borsasının baş danışmanı Justin Sun ise bu düşüşü piyasa davranışı olarak yorumladı. Huobi Token, dün akşam saatlerinde 4,7 dolar seviyelerinden hızlı şekilde 0,4 dolara kadar geriledi. 

Şu an ise kripto paranın 4 dolar seviyesine geri döndüğü görüldü. Bu çöküşle birlikte HT’ye bağlı olan vadeli işlemlerinde tasfiye edildiği görüldü. Justin Sun, bu dalgalanmadan zarar eden yatırımcıların kayıplarını telafi edeceği taahhüdünde bulundu.

Binance, Rusların kişiler arası (P2P) sistemden euro ve dolar almasını yasakladı

Binance, AB tarafından belirlenen yeni yaptırım kurallarına sadık kalarak Ruslarn P2P hizmeti aracılığıyla diğer yatırımcılarla direkt dolar ve euro ticareti yapmasını engelledi. 

Rus medyası servis edilen habere göre kısıtlama Rusya’da ikamet eden herkese uygulandı. P2P hizmeti, platformda Binance’in aracılık yapmadığı iki yatırımcının birbirleriyle doğrudan alım satım ticareti yaptıkları bir sistem olarak tanımlanıyor.

Ark Invest, 2023 yılının en yüksek Coinbase hissesi alımını gerçekleştirdi

Kripto para piyasalarında son 24 saatte panik satışları artarken yatırım şirketi Ark Invest, kripto piyasalarına bağlı olarak hareket eden COIN hissesini toplamaya devam ediyor. 

Dün kripto para borsası Coinbase’in hisse değeri, ortalama %8’lik bir düşüş yaşadı. Ark Invest ise düzenli olarak topladığı COIN hissesinde 2023 yılının en yüksek miktarlı alımını yaptı. 

Yapılan bildirimde şirketin ARK Innovation borsa yatırım fonu için yaklaşık 17,5 milyon dolarlık COIN hissesi aldığı görüldü. Bunun yanında şirket, ARK Next Generation Internet ETF’si için 3 milyon dolarlık COIN hissesi aldı.

Ark Invest, borsada işlem gören kripto şirketlerine düzenli olarak yaptığı yatırımlarla öne çıkarken Coinbase hissesi yanında zaman zaman toplu şekilde Robinhood hisse alımları da gerçekleştiriyor.

Mt. Gox Fonu erken ödemeyi kabul etmeyerek varlıkları tutmayı tercih etti

Mt. Gox Yatırım Fonunun tahsil edilebilir varlıkların %90’ını alacağı tahmin ediliyor. Fona ödenecek miktarın ise %70’inin Bitcoin şekilde yapılacağı tahmin ediliyor.

2014 yılında iflas eden Bitcoin borsası Mt. Gox’ın alacaklılarına yapılacak ödeme aşamasında sona gelindi. Birçok kez ertelenen ödemelerin Nisan ayı itibarıyla şekillenmesi bekleniyor. 2019 yılında yapılan son bildirime göre Mt. Gox kayyumunun 141.686 BTC’yi tuttuğu biliniyor. 

Mt. Gox efsanesi, yıllar boyunca ödenecek varlıkların piyasada toplu halde satılacağına dair endişe konusu olarak gündem geldiği zamanlarda BTC fiyatını olumsuz etkiledi. Son gelişmelere göre borsanın en büyük alacaklısı olan Mt. Gox Fonunun varlıkları tutma niyetinde olduğunun anlaşılması endişeleri azaltan bir gelişme olarak ortaya çıktı.

Blockchain.com varlık yönetimi departmanını kapatıyor

Blockchain.com, geçen yıl Nisan ayında kurduğu varlık yönetimi kolunu tasfiye etme kararı aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Blockchain.com Varlık Yönetiminin, makroekonomik koşulların hızlı şekilde kötüleşmeden önce, Nisan 2022’de başlatıldığı bildirilirken Kripto piyasalarında olumsuz koşulların devam etmesine bağlı olarak kurumsal ürünlerini işletmeye ara verdiklerini bildirdi. Blockchain.com, bu yılın başlarında çalışanlarının %28’ini işten çıkararak maliyetlerini düşürme kararı aldı. Böylece şirket, piyasadaki olumsuz koşulları karşılamak adına küçülmeye giden diğer kripto şirketlerine katıldı.

Kaynak: Investing.com