Günün öne çıkan kripto para haberleri – 10 Mayıs 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Binance, UST ve LUNA çekim işlemlerini geçici olarak dondurdu

İşlem hacmi açısından en büyük kripto para borsası olan Binance, bugün Terra ağındaki LUNA ve UST çekim işlemlerini bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Binance’te LUNA ve UST çekimlerinin askıya alınması, yüksek hacimli çekim talepleri, ağ yavaşlığı ve tıkanıklığına bağlandı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) CBDC konusunda hâlâ kararsız 

BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, merkez bankası dijital para birimlerine değindi. Kuroda, CBDC için hazırlık aşamasının önemli olduğunu söylerken genel ödeme sisteminin güvenliğini sağlamak, verimlilik gibi konuların ön planda tutulması gerektiğini düşünüyor.

Araştırma aşamasında BOJ, potansiyel kurumsal düzenlemeler seçeneğini değerlendiriyor. Şu an için Japonya’da bir CBDC ihracı uzak gibi gözükse de merkez bankası dijital para biriminin olası bir piyasaya çıkışı sonrası benimsenmesi ve verimli kullanımının diğer ülkelere göre daha hızlı olması bekleniyor.

Binance CEO’su büyük çöküşe rağmen kripto piyasaları için iyimserliğini koruyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, piyasayı aşırı korkuya karşılık yatırımcılara duygularını kontrol etme çağrısında bulundu.

Changpeng Zhao, attığı tweette bu düşüşün uzun vadede anlık düşüş olarak kalacağını iddia ederken yatırımcıların endişelenmemesi gerektiğini söyledi ve geçmişte de benzer düşüşlerin olduğunu hatırlattı.

Kripto piyasası çöküşünde tasfiye olan pozisyonların büyüklüğü 1 milyar dolara ulaştı

Kripto para vadeli işlemleri, toplu satışların eşliğinde son 24 saatlik zaman diliminde 1 milyar dolardan fazla tasfiye gördü.

Şimdiye kadar görülen en yüksek tasfiye rakamlarına ulaşılırken yaklaşık 346 milyon dolarlık Bitcoin pozisyonu kapandı. Ethereum vadeli pozisyonları, 321 milyon dolar ve Luna pozisyonları ise 87 milyon dolarlık tasfiye rakamları gördü. En yüksek tasfiye tutarı, 257 milyon dolarla OKX’te gerçekleşti.

SHIB piyasa değeri 4 milyar dolar düşerken kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor

Kripto para piyasasının tamamı haftaya satışlarla başladı. Shiba Inu, genel piyasa düşüşünden etkilense de kripto paraya ilgi kullanıcı bazlı olarak arttı. CoinMarketCap verilerine göre, geçen ay şaka temalı kripto paraya sahip yatırımcı sayısı 1.131.043 iken bugün itibarıyla 1.146.848’e ulaştı ve 15.805 cüzdan artışı kaydedildi.

Bitcoin piyasa değeri yılbaşından bu yana 270 milyar dolar azaldı

Kripto para piyasalarında düşüş trendi devam ederken Bitcoin piyasa değeri yılın ilk günü 883 milyar dolardan an itibarıyla 610 milyar dolara kadar geriledi. Başka bir deyişle, yılın başlangıcından bu yana Bitcoin’in piyasa değeri, 273 milyar dolar azalarak yaklaşık %31 oranında geriledi.

Grayscale, yönetimindeki varlıkların güncel listesini yayımladı 

Dünyanın en büyük kripto varlık yönetimi Grayscale, yönetimi altındaki varlıklar listesinin güncel halini Twitter üzerinden yayımladı. Bununla birlikte Grayscale, 3 çeşitlendirilmiş fonun performansı hakkında bilgi verdi.

Düşük performansa rağmen, şirket, amiral gemisi olan Grayscale Bitcoin Trust fonu için borsada işlem gören bir fon onayı almak için mücadele ediyor.

Grayscale’in ana şirketi Digital Currency Group, GBTC hisselerini geri satın alarak iskontolu fiyatı düşürmeye çalıştı. Ancak, vadeli işlem sözleşmeleri olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin piyasaya sürülmesinin ardından çabalarının etkisiz olduğu kanıtlandı. Bu, GBTC’nin fiyatını Bitcoin’in spot fiyatından daha da uzaklaştırdı.

Elrond, uyumluluk ve dolandırıcılığı önleme amaçlı olarak Anchain ile iş birliği yapıyor

Web3 ödemeleri için internet ölçeğinde Blockchain altyapısı geliştiren Elrond Network, uyumluluğu artırmak ve sahtekarlığı önlemek için blockchain analitik platformu Anchain AI ile iş birliğini duyurdu.

Blockchain tabanlı dijital ödemeler için hisse ispatı protokolü oluşturma altyapısına sahip Elrond, 5 saniyelik gecikme süresi ve düşük bir maliyetle saniyede 10.000’den fazla işlemi (TPS) işleyebilecek kapasiteye sahip.

Kaynak: Investing.com