Günün öne çıkan kripto para haberleri – 11 Ekim 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Amerika’nın en eski bankası BNY Mellon şimdi kripto saklama hizmetine başlıyor

ABD’nin en eski bankası Bank of New York Mellon, müşterileri için kripto para saklama hizmetinin başladığını ve aynı platform üzerinde geleneksel yatırım araçlarının yanında dijital varlıkları koruyan ilk büyük ABD bankası olacağını duyurdu.

BNY Mellon BK, bu haftadan itibaren belirli müşterileri için Bitcoin ve Ethereum saklama hizmeti konusunda New York mali düzenleyicisinden onay aldı. Banka, bu varlıklara erişmek ve bunları aktarmak için gereken anahtarları güvenli bir ortamda tutacak. Bu karar, kripto varlıkların meşru bir pazar kazanması ve yeni bir iş kaynağı olarak benimsemenin artışı olarak görülüyor.

Dolaşımdaki Ethereum arzı 2 günde 4.000 ETH düştü

Piyasa analiz platformu Delphi Digital tarafından paylaşılan bir tweette dolaşımdaki Ethereum arzı, yalnızca iki gün içinde yaklaşık 4.000 ETH gerilediği ifade edildi.

Dolaşımdaki arzdaki düşüş, Ethereum için potansiyel bir yükseliş olarak görülürken diğer bir analiz platformu Kaiko, 10 Ekim’deki bir blog yazısında, Ethereum’un en büyük kripto borsası Binance’teki açık pozisyonlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ve kripto piyasasına yeni sermayenin aktığını gösterdiğini raporladı.

Portekiz, 2023’te kripto kazançlarından vergi almayı planlıyor

Portekiz para otoriteleri, gelecek yıl yıllık kripto kazançlarından %28 oranında vergi alınması konusu üzerinde çalışmalar sürdürüyor.

Avrupa’da kripto dostu ülke olarak tanınan Portekiz’de hükümet tarafından bir yıldan daha kısa bir süre boyunca tutulan kripto para birimlerinden elde edilen geliri, sermaye kazancı olarak tanımlayarak %28 oranında vergi alınması konusunda bir öneri sunuldu.

10 Ekim’de yayımlanan 2023 Devlet Bütçesinde, dijital varlıkların yasal ödeme aracı olarak tanınmaması nedeniyle bugüne kadar Portekiz vergi makamları tarafından dokunulmamış olan kripto para birimlerinin vergilendirilmesini ele alan kısa bir bölüm mevcut.

444 sayfalık raporda, madencilik veya ticaret gibi faaliyetler yoluyla kripto paraları içeren operasyonlardan ve ayrıca sermaye kazançlarından bir tür gelir vergisi alınması önerildi.

Solana ağında sorunlar devam ediyor

Solana Blockchain ağı, bugün yeni bir kötü amaçlı yazılım türüyle bir kez daha olumsuzluk yaşadı. Solana’nın Phantom cüzdanı kullanıcıları, sahte bir güncelleme bildirimiyle kötü amaçlı bir yazılımın hedefi oldu.

Son gelişmelere göre, kötü niyetli kişiler, yeni bir Phantom güvenlik güncellemesi için Solana cüzdan kullanıcılarına sahte bir NFT gönderiyor. Bu NFT’lerin cüzdana yüklenmesi durumunda, hacker’lar verileri çalarak cüzdanları boşaltabiliyor.

Google, Ethereum cüzdan bakiyelerini görüntülemeye başladı

Google artık, arama çubuğuna Ethereum adreslerinin yazılması durumunda cüzdandaki bakiyenin görünmesini sağlıyor. Veriler, Ethereum blok gezgini Etherscan’dan sağlanıyor.

Hizmet, şu an sadece Ethereum adresleri için geçerli. Google, son zamanlarda kripto paralarla ilgili etkileşimi artırdı. Ethereum adres bakiyelerinin otomatik gösterilmesinden önce Merge güncellemesine doğru bir bir sayaç hizmeti sunmuştu.

Kaynak: Investing.com