Günün öne çıkan kripto para haberleri – 12 Eylül 2022

kripto para haber bitcoin haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Ethereum node’larının %85’i Merge güncellemesine hazır

Ethereum Vakfı’nın Merge izleyicisine göre, 14 Eylül’ün son saatlerinde gerçekleşmesi tahmin edilen Merge ile Ethereum PoW’dan PoS’a geçiş yapacak.

Ethernodes verilerine göre, istemcilerin yaklaşık %85’i Merge için hazır. Paris yükseltmesinden önce tüm ağ node’larının sabit ve iyileştirilmiş istemci sürümleriyle yükseltme yapması bekleniyor. Ethereum ağının en çok kullanılan istemcisi geth’de 1143 node hazır durumdayken 237 node, bekleme modunda duruyor.

Cardano (ADA) Vasil hard fork öncesi son ana ağ sürümünü yayımladı

Cardano ağında Vasil hard fork’un 22 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor. Hard fork beklentisiyle, merkezsiz uygulamalar (dApp’ler), kripto borsaları ve doğrulayıcılar, uyumluluğu sağlamak için sistem yükseltmesine devam ediyor.

Cardano ekibi, geçen hafta hard fork öncesi son ana ağ olan Daedalus v.5.0.0’ı yayınladı. Sürüm 5.0.0, birkaç sorunun düzeltilmesi için yayımlandı.

Binance, Terra Classic (LUNC) için işlem ücreti almayacak

Dünyanın en büyük kripto borsası, Binance Convert’e Terra Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD (USTC) varlıklarını eklediğini duyurdu. Binance kullanıcıları, şimdi LUNC ve USTC’yi BTC, BUSDUSDT ve diğer tokenlere karşı Binance Covert aracılığıyla komisyon ödemeden değiştirebilecek. Binance, ayrıca Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için de masrafsız dönüşüm hizmeti sunuyor.

Bunun yanında geçen hafta Binance, Terra Classic ağı aracılığıyla Terra Classic (LUNC) ve TerraClassicUSD (USTC) için %1,2’lik işlem ücreti yakımını kısmi olarak destekleyeceğini duyurdu. Öyle ki kripto borsası, yalnızca yatırma ve çekme işlemleri gibi Blockchain dışı faaliyetlerde yakımı destekleyecek.

Ford, 19 ticari marka başvurusu ile Metaverse için ipuçları verdi

Dev otomotiv şirketi Ford, olası Metaverse faaliyetleriyle ilgili 19 marka başvurusu yaptı. Patent başvurularındaki detaylarda şirketin Ford markalı NFT’leri kendi pazarında piyasaya sürülebileceğine dair ipuçları veriyor ve ayrıca Mustang, Mustang Mach-E ve otomobillerinin sanal modellerinin sunulmasından da bahsediliyor.

Ayrıca dijital giysiler ve daha önce bahsedilen modellerden herhangi birinin dijital yedek parçaları da marka başvuruları kapsamında bulunuyor.

Çin Merkez Bankası, dijital yuanın daha çok kullanılması için çağrıda bulundu

Çin Halk Bankası (PBOC), dijital para biriminin tüketiciler tarafından kullanımını daha elverişli hale getirmek için dijital yuan (e-CNY) ile geleneksel e-ödeme teknolojileri arasında bağlantının güçlendirilmesini istiyor.

Pekin’de dijital bankacılık üzerine düzenlenen bir etkinlikte konuşan Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, dijital yuanın kullanımına yönelik senaryoları ve ortamı genişletmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Fan Yifei, dijital kimlikler, Bluetooth ve QR kodları gibi alanlarda, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanıcıları için kullanımı artıracak farklı ödeme teknolojilerinin birbirine bağlanmasını teşvik etmek için daha fazla mevzuat ve standart birleşme olması gerektiğini düşünüyor.

Algorand Vakfı, bilançosunda 35 milyon dolarlık bir açıkla karşı karşıya

Algorand Vakfı, bilançosunda 35 milyon dolarlık bir açık olduğunu açıkladı. Bu açığın ise Ağustos ayı başında çekim işlemlerini durdurmak zorunda kalan kripto kredi şirketi Hodlnaut’ta bulunan risklerden kaynaklı olduğu belirtildi.

Algorand Vakfı, akıllı sözleşme özelliğine sahip Ethereum ağı üzerine kurulmuş yüksek performanslı bir Blockchain altyapısı olarak faaliyet gösteriyor. Algorand Vakfı ise ekosistemi büyütmeye odaklı, kâr amacı gütmeyen bir topluluk grubu olarak çalışıyor.

Platformun yerel tokeni ALGO ise bu gelişmeye henüz olumsuz tepki vermedi. Kripto para 7 Eylül’den bu yana yukarı trendini korurken şu an 0,32 dolar bandında alıcı buluyor.

Kaynak: Investing.com