Günün öne çıkan kripto para haberleri – 13 Eylül 2022

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Aktif Bitcoin adresleri son 3 ayın en yüksek seviyesinde

Bitcoin ağındaki aktif adresler, son günlerde yükselişe geçti. Glassnode verileri, toplam aktif BTC adres sayısının bugün itibarıyla 55.817’ye ulaştığını gösterdi. Bu rakam son 3 ayın en yüksek rakamı olarak kaydedildi.

Bitcoin, son bir haftada yüzde 10’un üzerinde değer artışı görürken piyasa değeri de 400 milyar dolar bandına geri döndü. Aktif adres sayısının artışıyla birlikte düşüş trendinde olan Bitcoin hakimiyet oranı da geri dönerek %40 seviyesine ulaştı.

ABD Senatörleri Zuckerberg’in Meta’da dijital dolandırıcılıkla nasıl mücadele edeceğini sorguluyor

2021 yılında yatırımcılar 400 milyon doları aşan güvenlik istismarıyla karşı karşıya kalırken dijital varlık dolandırıcılıklarının yarısı sosyal medya platformlarında gerçekleşti.

Dolandırıcılık faaliyetlerinin WhatsApp, Facebook ve Instagram’da yoğun şekilde görülmesi, bir grup ABD Senatörünü Mark Zuckerberg’i m dolandırıcılıkla nasıl mücadele edeceğini sormaya yöneltti.

Senatörler, tüm sosyal medya platformlarında dolandırıcılık faaliyetleri görülse de Meta’ya ait uygulamaların dolandırıcılar için popüler alanlar olduğunu iddia etti. Instagram, %32 ile sosyal medya alanında en yüksek dolandırıcılık payına sahipken, Facebook %26 ile takip ediyor. WhatsApp’ın payı ise %9 olarak raporlandı.

Opera tarayıcısı, Metamask ve diğer cüzdanları entegre ediyor

Opera Crypto Browser artık MetaMask ve sık kullanılan özel cüzdanları destekliyor. Bu gelişmeye uyum sağlamak için tarayıcı, endüstride bir ilk olan çok cüzdanlı yönetim aracı olan yeni özelliği “Wallet Selector”ı duyurdu.

Bu özellik, kullanıcıların cüzdanlarından hangisini belirli bir dApp veya web sitesi ile etkileşime geçmek istediklerini sorunsuz bir şekilde seçmelerine imkan tanıyor.

Wallet Selector ile desteklenen cüzdanlar, Opera veya Chrome uzantıları olarak kullanıldıkları sürece Metamask ve yüzlerce kripto cüzdanını içeriyor.

Tarayıcıların cüzdan uzantıları, Web3’ü keşfetmek için önemli araçlardır. Kullanıcıların çeşitli merkezsiz uygulamaları (dApp’ler) ve hizmetleri keşfetmesine ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanır.

Ethereum Merge ilerlemesi %99,76 oranında tamamlandı

Ethereum node ve geliştiricileri, kontrol listeleri ile sürümler ve yükseltmeler gibi hazırlıkları tamamlamak için sıkı çalışmaları sonucu Ethereum Merge ilerlemesi şu an %99,76 oranında tamamlandı. Ayrıca, Ethereum ağındaki node’ların neredeyse %85’i en son istemci sürümlerine yükseltildi. Ağ hash oranının 872 TH/s’nin altına düşmesiyle Merge tetiklenmiş olacak. Bu işlemin ise 15 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Huobi, düzenleyici baskısından dolayı gizlilik odaklı kripto para ticaretini sonlandırdı

Kripto borsası Huobi düzenleyici baskısını gerekçe göstererek 19 Eylül’de platformda işlem gören 6 gizlilik odaklı kripto parayı delist edecek.

Gizlilik odakları kripto varlıklar, işlemdeki kripto kaynağını gizleyerek anonimliği korurlar. Bazı kripto yatırımcıları arasında popüler olan bu kripto paralar, suç faaliyetlerinde kullanılma potansiyellerinden dolayı eleştirilerin odağında yer alıyor.

Buna göre Huobi; DashDecredFiroVergeZcash ve Horizen için alım satım işlemlerini durduracak.

Düzenleyiciler ise kripto paralarda anonimlik konusunda endişelerini koruyor. Son olarak geçen ABD Hazine Bakanlığı, birçok siber saldırıda kullanıldığı tespit edilen Ethereum işlemleri karıştırma platformu Tornado Cash için yaptırımlar getirdi.

Dijital Ticaret Odası, ABD’nin Bitcoin ETF’sine ihtiyacı olduğunu iddia ediyor

Dijital Ticaret Odası, ABD’de bir spot Bitcoin ETF için onay verilmesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

Dijital Ticaret Odası, SEC’in talep ettiği tüm gereksinimlerin karşılandığını, ancak bir Bitcoin ETF’sinin, Winklevoss kardeşlerin 2013’teki ilk başvurusundan bu yana onaylanmadığına vurgu yapıyor. SEC ise şeffaflık endişeleri, düzenleyici eksikliği ve kripto paranın volatil doğasını gerekçe göstererek şimdiye kadar yapılan spot Bitcoin ETF başvurularını reddetti.

Kaynak: Investing.com