Günün öne çıkan kripto para haberleri – 13 Mayıs 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto para gündeminde bugün Bitcoin ve altcoinlerde bir haftanın sonunda gelen yükselişin yanında kripto tarihine damga vuran Terra olayıyla ilgili son gelişmeler manşetlerde yer aldı. Terra gelişmeleriyle ilgili olarak ise Binance’in günün ilk saatlerinde LUNA ve UST ticaretine son vermesi gündeme bomba gibi düştü.

Binance, akşam saatlerine doğru LUNA ve UST listelemesiyle ilgili yeni bir duyuru yayımladı

Binance tarafından yapılan duyuruda Terra Blockchain doğrulayıcılarının blok üretimine devam etmeye, zincir içi takasları sona erdirmeye ve IBC kanallarını kapatmaya karar verildiği belirtildi.

Bu gelişme üzerine Binance, bugün saat 17.00 itibarıyla LUNA/BUSD ve UST/BUSD çiftlerinde spot ticarete devam etme kararı aldı. Ayrıca LUNA ve UST çekme ve yatırma işlemlerinin de açılacağı duyuruldu.

FTX CEO’sunun alımının onaylanmasından sonra Robinhood hisseleri yüzde 20 arttı

Robinhood’un hisse fiyatları, FTX CEO’su Sam Bankman Fried’ın şirketteki hissesini açıklamasının ardından yaklaşık %20 arttı. FTX CEO’su, yakın tarihli bir SEC bildirisinde onaylandığı üzere Robinhood’un %7,6 hissesini satın aldı.

Bildiride hisse alımının Emergent Fidelity Technologies Ltd. aracılığıyla gerçekleştirildiğini ve Bankman-Fried’in Robinhood’da yaklaşık 56 milyon lot ile %7,6 hisseye sahip olduğu görülüyor. Bankman-Fried, bildiriye göre hisse satın alımı için pay başına 11,52 dolardan toplamda 648 milyon dolar ödedi.

Hisse alımının doğrulanmasının ardından Robinhood hisseleri, açılışta yüzde 20 oranında değer kazandı.

Eski Meta Kripto Başkanı David Marcus kendi kripto girişimini kurdu

David Marcus ve diğer bazı eski Meta çalışanları, Lightspark adını verdikleri yeni bitcoin ödeme platformu kurdu.

Yakın zamanda şirketten ayrılan Meta’nın kripto operasyonlarını yöneten David Marcus, Lightspark adlı kripto girişimiyle Bitcoin’in yeteneklerini ve faydasını keşfedeceğini, inşa edeceğini ve büyüteceğini söyledi.

Lightspark hakkında detaylı bir açıklama yapmamakla birlikte Marcus, şu anda daha hızlı işlemlere olanak tanıyan Bitcoin üzerinde ek bir ödeme protokolü katmanı olan “Lightning Network’e benzer bir girişim oluşturduklarını söyledi.

İsviçre varlık yöneticisi GAM, Terra ile olası kurtarma paketi konusundaki görüşmeleri reddetti

İsviçreli varlık yöneticisi GAM, bugün yaptığı açıklamada, Terra geliştiricisi Terraform Labs ile olası bir kurtarma planı için görüşme yapmadığını belirtti.

GAM, yayımladığı basın açıklamasında, şirketin Terra’ya 2 milyar ila 3 milyar dolar arasında yatırım yapabileceği iddialarına yönelik yayımlanan duyurunun sahte olduğunu ve böyle bir açıklama yapmadıklarını söyledi.

Genel merkezi Zürih’te bulunan GAM’ın yönetimi altında 95 milyar doların üzerinde varlığa sahip. Ayrıca SIX Swiss Exchange’te  halka açık olarak işlem gören bir şirket.

Asus, kripto madenciliği için kullanılan grafik kartlarına olan talebin azaldığını söyledi

Asus, kripto madenciliği için kullanılan grafik kartlarına olan talebin azaldığını söyledi.

Asus CEO’su S.Y. Hsu, madencilik için kullanılan GPU’lara olan talebin azalmasının, öncelikle kripto endüstrisinin yoğun enerji madenciliğinin tüketimine yönelik eleştirilerin artmasından kaynaklandığını belirtti.

Hsu, bu durumu dolaylı olarak Ethereum‘un mevcut iş ispatı modelinden hisse ispatına doğru yaklaşmakta olan hamlesine bağlıyor. Bu, teorik olarak token madenciliği için üst düzey GPU’ların gereksinimini sona erdirecek bir gelişme.

Terra felaketi düzenleme tartışmalarını körükledi, Yellen, sağduyulu kripto inovasyonu çağrısında bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerini ve varlıkları, inovasyonu ve düzenlemelerinin nasıl olması gerektiği hakkında düşüncelerini paylaştı.

Janet Yellen, bu hafta yaptığı açıklamada kripto para sektörünün beş yıl içinde 14 milyar dolardan 3 trilyon dolara sıra dışı büyümesine dikkat çekti. Yellen, bu büyümeye atıfta bulunarak sektörün uzun bir süredir ayakta kalmasının düzenleme gerekliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Sağduyulu inovasyon çağrısını yenileyen Yellen, Terra’nın yerel tokeni LUNA’nın çöküşünü kripto para piyasalarını kontrol altına almak ve yasalara tabi olmasını sağlamak için koz olarak kullandı.

Kaynak: Investing.com