Günün öne çıkan kripto para haberleri – 13 Ocak 2023

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Ark Invest, Coinbase yatırımına devam ediyor

Cathie Wood’un Ark Invest şirketi, dün Coinbase hissesi alımını artırarak devam ettirdi.

Ark Invest, Ark Innovation ETF’sine tahsis etmek üzere 52.813 Coinbase hissesi daha aldığını duyurdu. COIN hissesi ise dünkü işlemlerde %8,6 artışla 47,44 dolara yükseldi. Son fiyata göre, Ark Invest’in en son satın alımı yaklaşık 2,5 milyon dolar olarak hesaplandı. Böylece şirket, bu hafta 7 milyon doların üzerinde COIN hissesi alımı gerçekleştirdi. Ark Invest’in portföyünde son alımlarla birlikte yaklaşık 246 milyon dolar değerinde Coinbase hissesi bulunuyor.

Solana ağında geliştirilen ve DOGE rakibi olarak görülen BONK, düşüşe devam ediyor

Ocak ayının ilk haftasında piyasaya sürülen son şaka temalı kripto varlık kategorisindeki altcoin BONK, haftaya muazzam yükselişiyle damga vurdu ve Solana fiyatının toparlanmasına da katkıda bulundu. 

Bu hafta ise DOGE ve SHIB rakibi olarak görülen varlığın düzeltme trendine devam ettiği görülüyor. BONK, geçen hafta merkezi borsalarda işlem görmeye başladıktan sonra 0,000002 dolar seviyesinde denge bulduktan sonra satışlar başladı. Son duruma göre BONK, geçen haftadan bu yana %70’ye yakın değer kaybı gördü. 

Ukrayna Bankası, Stellar ile pilot çalışmasını tamamladı

Ukrayna bankası Tascombank, yaklaşık 2 yıldır Stellar Blockchain ağında sürdürdüğü dijital varlık projesi çalışmasını tamamladı. Bu çalışmanın Ukrayna’da gelişen kripto ekonomisine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. 

Rusya ile savaşta olan Ukrayna’nın en büyük bankası, bu süreçte fon transferini sorunsuz şekilde gerçekleştirmek için Stellar ekosistemini nasıl kullanabilceği yönünde yürüttü. Bu çalışmanın sonuçlarında Stellar’ın müşteri verilerinin güvenliğini ve gizliliğini iyileştirdiğini, yüksek verim ile çok daha hızlı ve çok daha ucuz işlemlere olanak tanıdığı raporlandı.

Binance, Terra Classic’in güncellemesini destekleyeceğini duyurdu

Binance, bugün yapılan duyuruda Terra Classic’in ağ yükseltmesini destekleyeceğini duyurdu. Terra Classic (LUNC) ağının Epoch 15.029’da gerçekleşecek olan yükseltmesi, LUNC topluluğunun yakılan tokenlerinin bir kısmının yeniden basılmasını engelleyen bir güncelleme olacak.

Yaklaşık 3 saat sürmesi beklenen güncelleme boyunca Binance’te fon yatırma ve çekme işlemleri devre dışı bırakılacak. Ağ güncellemesi boyunca Terra Classic ekosisteminin varlıkları USTC, LUNC ve ANC yatırma ve çekme işlemleri askıya alınacak. Ancak platform dahilinde alım satım işlemleri, bu durumdan etkilenmeyecek.

Polygon ağı hard forka hazırlanıyor

Polygon Yönetişim Ekibi, ağın hard fork’unun önümüzdeki haftaya kadar başlatmayı planladığını duyurdu.

Planlamaya göre reorgs olarak adlandırılan adres zincirinin yeniden düzenlenmesi ile birlikte artan gas ücretini sınırlanacak. Hard fork’un 17 Ocak tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ethereum ağı için katman-2 çözümü olarak çalışan Polygon, Ethereum’dan nispeten daha düşük gas ücretine sahip olsa da ağ üzerindeki etkinlik arttığında, Polygon ağ hızında bir düşüklük yaşar. Geliştiriciler, gündemdeki hard fork ile ağda aktivite artışı görüldüğünde ortaya çıkan gas ücreti dalgalanmalarını azaltmayı amaçlıyor.

Kaynak: Investing.com