Günün öne çıkan kripto para haberleri – 15 Ağustos 2022

kripto para haber bitcoin haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto varlıklara dayalı fonlarda son durum

CoinShares paylaşımına göre kripto varlıklara dayalı yatırım ürünlerinde geçen hafta 17 milyon dolarlık düşük miktarlı bir çıkış görüldü.

Bölge bazında bakıldığında Avrupa borsalarında işlem gören fonlar 20 milyon dolarlık giriş görürken ABD kıtası borsalarında toplamda 36 milyon dolarlık çıkış kaydedildi.

Bitcoin’e dayalı yatırım ürünleri, geçen hafta 21 milyon dolarla en çok satılan fonlar oldu. Diğer yandan Bitcoin satışına odaklı “Short Bitcoin” fonları, 2,6 milyon dolarlık giriş gördü.

Kripto varlık fonlarıyla ilgili diğer bir detay ise Blockchain fonlarının 8 milyon dolarlık giriş görmesiydi.

Galaxy Digital , Bitgo satın alımından vazgeçtiğini duyurdu

Dijital varlık, kripto para ve Blockchain teknolojisi sektörlerinde finansal hizmetler ve yatırım yönetimi faaliyetlerinden bulunan Galaxy Digital Holdings Ltd, bugün BitGo satın alımıyla ilgili fesih hakkını kullandığını duyurdu.

BitGo’nun 31 Temmuz 2022’ye kadar, sözleşmemizin gerekliliklerine uyan 2021 için denetlenmiş mali tabloları teslim etmemesinin ardından şirket ile daha önce duyurulan satın alma anlaşması Galaxy tarafından feshedildi.

Amazon SHIB Burner token yakımını 150 milyona çıkardı

SHIB topluluğu, Amazon üzerinden SHIB yakan platform tarafından tedavülden kaldırılan 40 milyon da dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 150 milyon token yaktı.

SHIB topluluğu, uzun vadede SHIB fiyatını önemli ölçüde artırmak amacıyla kripto paranın dolaşımdaki miktarını azaltmaya devam ediyor.

BM, gelişmekte olan ülkelerde kapsamlı kripto düzenlemesi çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), kripto para birimlerinin gelişmekte olan ülkelere yönelik “risklerini ve maliyetlerini” üç politika altında özetledi ve genişlemelerini sınırlamak adına yollar önerdi.

UNCTAD, kriptonun finansal istikrar, sermaye ve kaynakların tahsisi ve gelişmekte olan ülkelerdeki para sistemlerinin güvenliği için potansiyel bir tehdit olduğunu görüşüne sahip.

UNCTAD, Kenya, Venezuela ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarının dijital paraya sahip olma olasılığının orantısız bir şekilde daha yüksek olduğu üzerinde duruyor.

Son olarak, BM organı, kripto para birimlerinin, politika ve ekonomik istikrarı yönetmek için “gelişmekte olan ülkeler için önemli bir araç” olan sermaye kontrollerinin etkinliğini azaltabileceğini söylüyor.

UNCTAD, kripto para birimlerinin havaleleri kolaylaştırabilmesine rağmen, yasadışı işlemler yoluyla vergi kaçakçılığı ve verginden kaçınmaya da neden olabileceğini söylüyor.

Rusya 2024’te dijital rubleyi piyasaya sürmeyi hedefliyor

Rusya Federasyonu Merkez Bankası (CBR), önümüzdeki üç yıl için temel para politikası parametrelerini özetleyen bir taslak teklif yayımladı.

2024’te beklenen lansman, Mart ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleşeceği için önemli bir yıl olacak. İlk raporlar, görevdeki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikinci bir dönem kazanma şansının yüksek olduğunu gösteriyor.

CBR, CBDC’sinin sözde “hedefli” bir teknolojinin kullanımına izin vereceğini söyledi. Bu söylem, belirli dijital para birimlerinin yalnızca belirli mal ve hizmetler için ödeme yapmak üzere izin verileceği şeklinde yorumlandı. Merkez bankası, 2024 yılına kadar müşteriden müşteriye “gerçek para” işlemleri ve müşteriden işletmeye ve işletmeden müşteriye anlaşmaların pilot testlerinin tamamlanmasını bekliyor.

Monero, gelişmiş gizlilik özellikleri sunan hard forkunu başarıyla tamamladı

Gizlilik odaklı kripto para Monero, gizlilik ve güvenlik özelliğini artırmak için hard fork sürecini tamamladı.

2.688.888 blokta tamamlanan ve madenciler tarafından mutabık kalınan hard fork, geliştiriciler tarafından ilk olarak bu yıl Nisan ayında duyuruldu. Başlangıçta Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanmıştı, ancak daha sonra 13 Ağustos’a ertelendi.

Hard fork ile getirilen önemli değişikliklerden biri, Monero’nun halka boyutunun 11’den 16’ya yükseltilmesi oldu. Kullanıcı gizliliğini korumak için Monero, bir işlemi imzalayan kişinin dijital imzasını 11 (şu an16) olmayan diğer kişilerle birleştirir.

Reddit, kripto para borsası FTX ile iş birliği yapacak

Sosyal medya platformu Reddit, FTX ödeme sistemi entegrasyonuyla kullanıcıların Ethereum satın almına imkan tanıyacak.

Borsadan yapılan açıklamaya göre FTX ödemesinin entegrasyonu, kullanıcıların topluluk puanları işlemlerinde Blockchain ağ ücretlerini ödemek için kullanılabilecek Reddit destekli uygulamalardan Ethereum kripto para birimi satın almalarına da izin verecek.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Çevrimiçi toplulukları Blockchain’in gücünden yararlanmaları adına güçlendirme çalışmalarına devam etmek için Reddit ile ortaklık konusunda memnun olduklarını dile getirdi.

Kaynak: Investing.com