Günün öne çıkan kripto para haberleri – 16 Haziran 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Circle, euro destekli sabit kripto para Euro Coin’i (EUROC) duyurdu

Küresel bir internet finans şirketi ve USD Coin‘in (USDC) ihraççısı olan Circle Internet Financial bugün, ABD’de Euro Coin (EUROC) adı verilen euro’ya sabitlenmiş bir sabit kripto para çıkarmaya hazırlandığını duyurdu.

Euro Coin’in 30 Haziran’da piyasada olması bekleniyor. İşletmeler, zincirdeki euro likiditesini kolayca taşımak, küresel olarak dakikalar içinde aktarılabilen euro ödemelerini kabul etmek ve ticaret, borçlanma, borç verme ve daha fazlası için kripto sermaye piyasalarına erişmek için EUROC tokenlerini kullanabilecek.

Euro Coin’in Silvergate Bank’tan başlayarak, ABD düzenleyici çevresi içindeki önde gelen finansal kurumların gözetiminde muhafazakar bir şekilde tutulan euro cinsinden rezervler tarafından tam olarak desteklendiği duyuruldu.

Euro Coin, ilk olarak 30 Haziran’dan itibaren Ethereum blok zincirinde piyasaya sürülecek ve bu yıl içinde başka Blockchain ağlarına da entegre edilmesi bekleniyor. Bir Ethereum ERC-20 standart tokeni olarak Euro Coin, ERC-20 uyumlu cüzdanlar, protokoller ve diğer Blockchain hizmetleri ile geniş çapta çalışabilecek.

Yapılan basın açıklamasında Anchorage Digital, Binance.US, Bitstamp, Compound, Curve, CYBAVO, DFX, Fireblocks, FTX, Huobi Global, Ledger, MetaMask Corporate ve Uniswap Protocol de dahil olmak üzere bir dizi ekosistem lideri 30 Haziran’dan itibaren Euro Coin’i destekleyecek.

Fidelity yöneticisi, Bitcoin‘in (BTC) değerinin düşük olduğunu ve aşırı satıldığını söylüyor

Fidelity Investments küresel makro direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin’in (BTC) “değerinin altında hareket ettiğini” düşündüklerini söyledi. Ayrıca, dijital varlığın şu anda hem değerinin altında olduğunu hem de aşırı satıldığını gösteren kanıtlar yayımladı.

Çarşamba günkü tweet dizisinde yatırımcı, fiyat-ağ (P/N) oranının en son 2013 ve 2017’de görülen seviyelerde olduğunu açıkladı. Hisse senedi piyasasının fiyat-kazanç oranına benzer şekilde, P/N varlığın düşük yada aşırı değerli olup olmadığını belirtmek için kullanılır.

Oran yüksek olduğunda, bir varlığın aşırı değerli olduğunu düşünülürken bunun tersi de aşırı satıma maruz kaldığını gösterir. Bitcoin fiyatı, Aralık 2020 dönemi seviyelerinde olduğu için Timmer, BTC’nin muhtemelen değerinin altında olduğu sonucuna varıyor.

MetaMask ve Phantom kripto cüzdanları tarayıcı uzantısındaki güvenlik açığını düzeltiyor

Siber güvenlik firması Halborn tarafından Çarşamba günü yayımlanan bir rapora göre, MetaMask ve Phantom da dahil olmak üzere popüler kripto cüzdanları, aylarda tarayıcı uzantı yazılımlarındaki kritik bir güvenlik açığından zarar gördü.

Eylül 2021’e kadar uzanan ve şimdi düzeltilen güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının bilgisayar disklerinde depolanan cüzdan kurtarma kelimelerini çıkarmasını mümkün kıldığı için kullanıcıların fonlarını riske attı. Ancak, güvenlik açığına bağlı olabilecek herhangi bir istismar bildirilmedi.

Michael Saylor: “Bitcoin, piyasa krizine rağmen değer deposu olarak kalmaya devam ediyor”

Bitcoin (BTC), Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 70 düşerek diğer piyasaları da beraberinde sürükledi. Piyasalar, Fed’in dünkü faiz artırımına olumlu yanıt verdi, ancak Korku ve Açgözlülük Endeksi hala Aşırı Korku alanında duruyor. Tüm bunlara rağmen, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in dünyadaki en iyi değer deposu olmaya devam ettiğini söylüyor.

Bu iddiasını ise 4 yıl önce Bitcoin’e yapılan yatırımlarda kimsenin kaybetmediğini söyleyerek kuvvetlendiriyor. Saylor, Bitcoin’in dört yıllık basit hareketli ortalamasının (SMA) 21.685 dolar olduğuna dikkat çekti.

Sandbox (SAND) büyük bir ortaklık açıkladı

Sandbox’ın yerel tokeni SAND, Metaverse Lionsgate Studios ile bir ortaklık ilan ettikten sonra bugün son sekiz ayın en düşük seviyesinden hızla yükseldi.

Lionsgate, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük bağımsız stüdyolardan biri ve şimdi The Sandbox’ta yer alacak olan Hellboy, Rambo ve The Expendables gibi dijital ürünlere sahip. Lionsgate, Sandbox platformu üzerinde kendi dijital medya ürünlerine özel “Action City” adı verilen bir alan kurmak istiyor.

Huobi, lisansı iptali sonrası Tayland’dan çekiliyor

Hong Kong merkezli kripto para platformu Huobi Technology Holdings Ltd., yerel düzenleyicinin lisansını iptal etmesinin ardından Tayland’dan çekilecek.

Huobi Thailand Co.’nun web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, yerel platform 1 Temmuz’dan itibaren “kalıcı olarak” kapatılacak. Açıklamada, Huobi Tayland’ın kapatıldıktan sonra Huobi Group ile artık hiçbir bağlantısı veya yasal bağlayıcılığı olmayacağı belirtildi.

MakerDAO, Aave’nin doğrudan DAI borçlanmasını dondurmaya karar verdi

Kripto kredisi hakkındaki şüpheler dijital varlık piyasasını sarsarken, DAI sabit kripto parasının arkasındaki protokol olan MakerDAO, Aave’nin DAI Doğrudan Para Yatırma Modülünün (D3M) 15 Haziran’da geçici olarak devre dışı bırakılmasına yönelik karar verildi.

Bu aksiyon, geçen hafta mevduat çekme işlemlerini askıya alan kripto kredi kuruluşu Celsius’u içine alan bir dizi dramatik gelişmeye bağlı.

Aave, 866 milyon dolarlık piyasa değeri ile önde gelen bir DeFi para piyasası projesi. Doğrudan Para Yatırma Modülü, teminat göndermeden belirli bir havuza DAI oluşturmak için güvenilir üçüncü taraf borç verme protokollerine doğrudan erişim sağlayan akıllı bir sözleşmedir. D3M, Aave’in yalnızca DAI ödünç verme havuzuna aktarılabilen DAI oluşturmasını sağlar.

Modülün devre dışı bırakılması, Aave’nin artık istediği zaman DAI üretemeyeceği ve yalnızca mevcut borçlarını ödemesine izin vereceği anlamına gelir. Değişiklik, 17 Haziran’da uygulanmaya başlayacak.

Kaynak: Investing.com