Günün öne çıkan kripto para haberleri – 16 Şubat 2023

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Ethereum arzındaki düşüş yeni rekor seviyelere ulaştı 

Ethereum fiyatında yükseliş devam ederken en büyük altcoin bugün beş ayın en yüksek seviyesi olan 1.712 dolara kadar yükseldi. Olumlu havanın devam etmesinin yanında ETH arzının Merge güncellemesi sonrası en düşük seviyeye ulaşması da yükselişi destekleyen faktörler arasında görüldü. 

Ethereum’un dolaşımdaki arzı şu an 120,49 milyon token seviyesinde. UltraSound.Money verilerine göre arz, Merge güncellemesinden bu yana 23.651 ETH kadar azaldı. Bu da bugünkü fiyatlara göre yaklaşık 40 milyon dolarlık bir arz kesintisi anlamına geliyor.

Diğer yandan Mart ayında gerçekleşmesi planlanan Shanghai güncellemesiyle Ethereum yan zincirinde stake edilen ETH’lerin kilidi açılacak. Bu her ne kadar arzı artıracak bir unsur olarak görülse de Ethereum ağında bu dönemden sonra likit staking aşamasına geçilecek olması, Ethereum yatırımcıları tarafından olumlu algılandı.

Floki Inu, Shiba Inu ve Dogecoin’den daha iyi performans gösteren ön plana çıkıyor

FLOKI, hafta başından bu yana %134’lük değer artışıyla gündemde kalmaya devam ediyor. Token fiyatı, dün yükselmeye başlarken bugün %45’lik değer artışıyla son bir yılın en yüksek fiyatı olan 0,0000054 dolara yükseldi.

Son bir aylık performansıyla şaka temalı kripto para sektörünün popüler altcoin’leri olan SHIB ve DOGE’yi geride bırakan FLOKI, ilhamını Elon Musk’ın köpeğinin isminden alan bir proje. Son yükseliş ise Elon Musk’ın şaka yollu olarak köpeğini Twitter CEO olarak göstermesiyle tetiklendi.  

Bunun yanında sektörün yüksek piyasa değerine sahip kripto varlıkları arasındaki DOGE, hafta başından bu yana %8 yükselirken SHIB, %6,3 değer kazandı.

Büyük yatırımcılar MATIC biriktirmeye devam ediyor

Kripto piyasalarında pozitif görünüm devam ederken ilk 10’da Polygon (MATIC), öne çıkan kripto varlık konumunda. 

MATIC, son 24 saatte %10’u bulan değer artışıyla 1,38 dolara kadar yükseldi. Son Blockchain verilerine göre MATIC tutan büyük yatırımcılar, portföylerin kripto varlığın miktarını artırmaya devam ederek fiyat yükselişine katkıda bulunuyor. Santiment verilerine göre balina olarak tabir edilen yatırımcılar 16 Ocak’tan bu yana 55 milyon MATIC satın aldı. 

Kripto piyasası araştırma platformu IntoThe Block’un IOMAP verisine göre ise 19.000 adres 1,21 dolardan 1,16 milyar MATIC satın aldı. Bunun yanında 47.000 adresin 1,03 dolardan 4,72 milyar MATIC satın aldığı bildirildi.

Cardano kurucusu endişeler devam ederken koşullu staking’i savundu

Cardano’nun kurucu ortağı Charles Hoskinson, yeni koşullu staking fikrine karşı olanları eleştirdi.

Cardano Kurucu Ortağı Charles Hoskinson, geçen hafta Cardano için duyurduğu, yatırımcıların staking konusundaki inatçı tutumlarından hayal kırıklığı duyduğunu ve koşullu staking’i yanlış anladıklarını iddia etti.

Hoskinson, Cardano’da koşullu staking yoluyla bir KYC rejiminin uygulanmadığının ve standart staking’in yerini almadığının altını çizdi. Bu sistemin özel havuzların yerini almayacağını söyleyen Charles Hoskinson, yatırımcıların kendi isteklerine göre devretmek için kullanabilecekleri, ortak pay havuzları da dahil olmak üzere, SPO’lar için hâlâ bir pazar olacağını dile getirdi.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, kripto para alanındaki staking hizmetiyle ilgili artan düzenleyici baskısının ortasında, 10 Şubat’ta yasal gerekliliklere uygun yeni bir model ortaya attı. Hoskinson, bu modelde KYC uygulamalarını içerecek olan “koşullu staking” modelini önerdi.

Önerilen sisteme göre hem kullanıcının hem de staking havuzu operatörünün, işlem öncesi iki taraflı bir işlem sertifikası imzalaması gerekir. Hoskinson, Cardano topluluğunun koşullu staking’in pratikte nasıl çalışacağını anlamaları için bir konsept tanıtımı hazırlamayı planladığını sözlerine ekledi.

Cosmos Hub, Rho Network güncellemesine başlıyor

Cosmos Hub, bugün 14099412 blok yüksekliğinde başlayacak olan Rho yükseltmesini gerçekleştirmeyi planlıyor. Güncelleme, Cosmos Ağı’nın güvenliğini artıracak küresel bir ücret modülünü içeriyor. Bu güncelleme, heyecanla beklenen Replicated Security sürümünden önceki son büyük yükseltme olacak.

Rho yükseltmesi, ilk olarak gruplar ve yönetişimdeki iyileştirmelerle birlikte Cosmos SDK v0.46 ile birlikte gönderilecekti. Ancak katkıda bulunan birkaç faktör sayesinde yükseltmenin Cosmos SDK 0.45 sürüm hattıyla birlikte gönderilmesine karar verildi.

Mevcut Rho yükseltmesi, test altyapısına yönelik kapsamlı bir güncellemeyle birlikte birkaç küçük iyileştirmeyi içeriyor. Ayrıca, TGrade’in geliştirdiği yeni Global Ücret modülü eklentisini de içeriyor. Küresel ücret yazılım modülü, dünya genelindeki kullanıcılardan işlem ücretlerinin tahsil edilmesini sağlayacak. 

Cosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, yükseltmenin amacı, doğrulayıcıların birbirleriyle iş birliği yapma olasılığını azaltarak Cosmos Ağı’nın genel güvenliğini artırmak.

Kaynak: Investing.com