Günün öne çıkan kripto para haberleri – 19 Aralık 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Nijerya, Bitcoin’i ödeme aracı olarak tanıyan yasa tasarısını gündemine aldı

Nijerya, geçen sene ekim ayında dijital para birimi e-Naira’yı tedavüle çıkardı, ancak bir yılı aşkın süredir geçen zamanda ülkenin dijital para birimi çok düşük bir benimseme oranına sahip oldu.

Şimdi ise Nijerya Hükümeti, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasal olarak kabul edileceği bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Hükümetin bu açılımı, küresel uygulamalara yetişme çabası olarak görülüyor.

Nijerya basını tarafından servis edilen habere göre Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Komitesi Başkanı Babangida İbrahim konuyla ilgili bilgi verdi. Yatırımlar ve Menkul Kıymetler Yasası’ndaki değişiklik kabul edilirse yasa, güncel versiyonuyla kripto para birimlerini ve diğer dijital fonları yatırım sermayesi olarak tanınmasına izin verecek.

Shiba Inu (SHIB), Binance’te 2022’nin en çok izlenen kripto paraları arasında

Shiba Inu (SHIB), Bitcoin ve Ethereum ile birlikte bu yıl Binance’te en çok izlenen kripto para birimlerinden biri oldu.

Binance’in yayımladığı verilere göre Shiba Inu, platformda 2022 yılında en çok takip edilen kripto paralar arasında yer aldı. 2020 yılında piyasaya sürülen Shiba Inu, kısa bir sürede dünya çapında yoğun bir ilgi görerek aynı sektördeki DOGE’nin en büyük rakibi oldu.

SHIB’e olan yoğun talep, kripto parayı kripto para sektörünün en büyük kripto varlıkları arasına soktuğunda Shiba’nın değeri 0,0000885 dolarda zirve gördü. Birçok kişi, SHIB’in değerinin daha da artacağı düşüncesiyle yatırım yapmaya devam ederken işler tersine döndü ve ABD Fed, geçen yılın Kasım ayında politika değişikliğine gideceğini beyan ederek sıkılaştırıcı para politikalarını benimsemeye başladı.

Bu durum yatırımcıların risk iştahının azalmasına neden olurken küresel finans arasında en çok etkilenen piyasa kripto para piyasaları oldu. Bunun neticesinde SHIB, geçen seneki zirve fiyatından %90 değer kaybıyla an itibarıyla 0,00000878 dolara kadar geriledi. Ancak SHIB yatırımcıları, yıl boyu popüler kripto parayı takip etmeye devam etti.

Grayscale, SEC’in spot  Bitcoin ETF’yi reddetmesi durumunda GBTC ürününde sermaye azaltımına gidebilir

Grayscale, spot Bitcoin ETF başvurusunun reddedilmesinin ardından  geçen yaz SEC’i dava etti.

Habere göre Grayscale Investments, SEC, nihai kararında spot Bitcoin ETF başvurusunu reddederse piyasanın en büyük Bitcoin fonu GBTC ürününe bağlı sermayenin bir kısmını iade etme seçeneğini gündeme alabilir. WSJ’ye göre Grayscale, yatırımcılarına bu konuyla ilgili bir bilgilendirme yaptı. GBTC, fonu Bitcoin fiyatının düşüş trendinden kurtulamadığı bu yıl, %49 oranında iskonto oranına kadar düşerek Grayscale’i son derece zor bir duruma soktu.

ADA için iddialı tahmin: “Bugün ADA almak, 2013’de BTC madenciliği yapmak gibi”

Bugün Twitter’da popüler bir ADA savunucusu olan cardano_whale takma adlı kullancı, Cardano’nun yerel tokeni ADA’nın enflasyona karşı dirençli bir varlık olduğunu iddia etti.

ADA arz emisyonuna dikkat çeken yatırımcı, bu fiyatlardan ADA yatırımı yapmayı, 2013 – 2015 yılları arası Bitcoin madenciliğine yatırım yapmaya benzetti.

Bunun yanında Cardano hakkında olumlu yorumlar yapan bazı analistler, kripto para fiyatının dip seviyelere doğru hareket etmesine rağmen ekosistemin büyümek için acele etmediği, güvenliği ön plana aldığı ve her ölçümde merkezsizliğini kanıtladığı üzerinde durdu. Analistler, Cardano’nun bu haliyle SEC ile de sorun yaşamayacağını düşünüyor.

Sam Bankman-Fried, ABD’ye iade itirazını geri çekecek

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in, bugün dolandırıcılıkla suçlandığı ABD’ye iadesi konusundaki itirazını geri çekmek için duruşmaya çıkması bekleniyor.

Bankman-Fried, geçen hafta Manhattan Federal Mahkemesi tarafından kullanıcı fonları kulanmak yoluyla dolandırıcılık iddiasıyla suçlandı.

FTX kurucusunun iade itirazını geri çekmesinin ardından ABD’ye iade sürecinin hızlanacağı ve üzerine atılı suçlar konusunda yargılanmaya başlanacağı düşünülüyor.

Bankman-Fried’in avukatları geçtiğimiz günlerde ABD’ye iadesine kadar Fried’ın ev hapsinde tutulmasını talep etmişti. Ancak Bahamalar Mahkemesi, kaçma riskinin yüksek olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetti. Bunun üzerine Bahamalar’daki Fox Hill hapishanesine gönderilen Sam Bankman- Fried’in buradaki koşulların son derece zor olmasından dolayı ABD’ye iadesini hızlandırmak istediği düşünülüyor.

5 yıldır hareketsiz duran Ethereum cüzdanları uyandı

5 yıldır hareketsiz duran Ethereum cüzdanları, büyük miktarda Ethereum transferi gerçekleştirdi.

Lookonchain tarafından paylaşılan verilerde atıl durumdaki iki Ethereum cüzdanının faaliyetlerine yer verildi. Dün bu adresler, toplamda 22.983 ETH transferi gerçekleştirdi. Mevcut fiyatlar bu transfer 30 milyon dolara yakın bir değere sahip.

Bu anonim Ethereum transferlerinin yanı sıra Lookonchain, Three Arrows Capital’in (3AC) bugün yüksek miktarda ETH taşıdığını raporladı. Bugün Binance’ten yaklaşık 2,38 milyon dolar değerinde 2.000 ETH çekildi. 3AC adresinin hâlâ yaklaşık 7,85 milyon dolar değerinde 6.595 ETH’ye sahip olduğunu bildirildi.

Kaynak: Investing.com