Günün öne çıkan kripto para haberleri – 2 Aralık 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

BNB, Ankr Protokolü’nün 5 milyon dolarlık siber saldırısından olumsuz etkilendi

Binance’in yerel varlığı BNB, DeFi protokolü Ankr Protokolü’ndeki 5 milyon dolarlık hack olayının ardından %3’ü aşan bir düşüş görürken 290 doların altına geriledi. BNB ağında konuşlanan Ankr protokolü, 5 milyon dolarlık hack olayını doğruladı.

Blockchain güvenlik şirketi Peckshield siber saldırıyı incelerken aBNBc token sözleşmesindeki bir açıktan yararlanan hacker’ların çalınan kripto varlıkların, izlerini kaybettirmek üzere Tornado Cash’e aktardırıldığı bildirildi.

Bitcoin madencilerinin satışları son 6 ayın en yüksek seviyesinde 

Glassnode verileri, Bitcoin madencilerinin BTC rezervlerinin azaltmaya devam ettiğini doğruluyor.

BTC madencilerine ait cüzdanlarından çıkan BTC miktarını bir yıllık hareketli ortalamalarına göre ölçen Glassnode’un BTC madenciliği çıkış çarpanına göre madenci satışları, şu anda altı ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı, FTX çöküşüne ilişkin bağımsız soruşturma talep ediyor

Kripto borsası FTX’in çöküşüyle ilgili ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) iflas birimi “bağımsız soruşturma” çağrısı yaptı.

Habere göre ABD Adalet Bakanlığı’nın iflas gözlemcisi FTX’in çöküşüne ilişkin bağımsız bir soruşturma çağrısında bulundu.

Bahamalar merkezli olan FTX’in devam eden soruşturmasında FTX’in iflasının ardından düzenleyicilerin şirketin yaklaşık yarım milyar dolarlık varlığına el koyulduğu görüldü.

Son olarak DOJ’un iflas gözlemcisi tarafından yapılan açıklamada, müşterilerin “dolandırıcılık, sahtekârlık, yetersizlik, görevi kötüye kullanma ve kötü yönetim” iddialarına yanıt bulmak için tarafsız bir soruşturmaya ihtiyaç olunduğunu aktardı.

Rusya’nın en büyük bankası, kripto platformunun Ethereum ile uyumlu olacağını söyledi

Rusya’nın en büyük bankası Sber, tescilli blockchain platformunun Ethereum ile uyumlu olacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada, Sber platformunun teknolojik olarak dünyanın en büyük merkezsiz finans ekosistemi Ethereum ile uyumlu olacağı açıklandı. Bu, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve tüm projeleri bankanın blockchain ağı ile Ethereum arasında serbestçe aktarabilecekleri anlamına geliyor.

Sber’in blockchain platformu, ayrıca yakın zamanda ConsenSys’in MetaMask cüzdanıyla da entegre olacak. Kullanıcılar ve geliştiriciler, böylelikle kendi tokenlerini çıkarabilecek ve akıllı sözleşmeler oluşturabilecek. Bunun yanında bankanın bilgi sistemleri ile entegrasyon, akıllı sözleşmelerdeki ödemelerin ruble ile yapılmasına olanak tanıyacak.

Fransa ve Lüksemburg Merkez Bankaları CBDC çalışmalarını birlikte yürütüyor

Fransa ve Lüksemburg Merkez Bankaları, Avrupa Yatırım Bankası’na (AYB) 100 milyon Euro’luk bir tahvil için deneysel bir CBDC kullanımına izin veren Venüs Girişimi’ne destek oldu.

Fransa ve Lüksemburg Merkez Bankalarının yanı sıra, Venüs Girişimi’nde Goldman Sachs, Santander, Societe Generale ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) bulunuyor. EIB, dijital yerel tahvillerin ihraç edilmesi ve dağıtılmasından sorumlu olarak Goldman Sachs Bank Europe SE, Santander ve Societe Generale’yi atadı.

Kaynak: Investing.com