Günün öne çıkan kripto para haberleri – 20 Ocak 2023

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto para piyasaları, haftanın son iş gününe bazı olumsuz haberlerle başladı. İlk olarak bir süredir mali kriz içinde bulunan Genesis’in dün geç saatlerdeki iflas başvurusu, gün boyu kripto gündeminde kaldı. Bununla birlikte Nexo, ABD’de kayıtsız menkul kıymet satma gerekçesiyle 46,5 milyon dolar para cezası çarptırıldı. 

Nexo yetkilileri ise para cezası ile anlaşmaya vardıkları için memnun olduklarını söyledi. Öyle ki kripto kredi şirketinin yerel varlığı NEXO, bu gelişmenin ardından önemli bir değer kazanımı elde etti. NEXO, dünden bu yana %20’ye yakın değer artışıyla şu an ilk 100’de en çok kazandıran kripto para konumunda.

Kripto para piyasalarında genel durum ise dünkü kazanımlarının korunmaya devam ettiğini gösteriyor. Toplam piyasa değeri 980 milyar dolar seviyesinde bulunurken ortalama işlem hacminin 40 milyar doların altına çekildiği görülüyor. 

Bitcoin, şu an günlük %1,3 değer artışıyla 21.000 dolar sınırında. Ethereum ise %2’ye yakın değer artışıyla 1.550 dolardan el değiştiriyor. Piyasanın yaklaşık %60’ına hakim olan en büyük iki kripto para, bu hafta %10’un üzerinde değer artışıyla devam ediyor. 

İlk 100 kripto paranın son durumuna bakıldığında akşam saatlerine doğru 87 kripto para düne göre pozitif hareket ederken sadece 13 kripto para biriminin ekside olduğu görülüyor. 

Shiba Inu (SHIB) geliştiricisi, Shibarium’un açılış tarihi ile ilgili ipucu verdi 

Shiba Inu’nun en önemli geliştiricileri arasındaki Shytoshi Kusama’nın Twitter durumunu güncellemesiyle Shiba topluluğu tarafından Shibarium’un lansman tarihini ima ettiğini düşündü. 

Shiba Inu baş geliştiricisi Shytoshi Kusama, Twitter biyografisini güncelledi ve buraya Shibarium ile bir cümle yazdı.

Topluluk ise bu cümleyi Shibarium’un beta versiyonunun 14 Şubat’ta piyasaya sürüleceği şeklinde yorumladı. Ocak ayı Shiba topluluğu için oldukça hareketli geçerken Shibarium ile ilgili bir çok detay verilerek lansmanın çok yakında olduğu vurgulandı. 

Cardano, Şubat ayında önemli bir kriptografik güncelleme görecek

IOHK’dan Cardano geliştiricisi Tim Harrison, ağın birlikte çalışabilirliğini iyileştirmek ve merkezsiz Blockchain’ler arası uygulamaların geliştirilmesini sağlamak için tasarlanan bir blockchain güncellemesinin ayrıntılarını paylaştı. 

Şubat ayındaki güncellemeyle Cardano’da kullanılan kriptografik yapının doğrudan etkilenlenmesi ve Plutus akıllı sözleşme platformuna ortak dijital imza standartları için destek sunarak zincirler arası projelerin oluşturulmasının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

BTC madencileri bu hafta Binance’e ciddi miktarda Bitcoin aktardı

Blockhain verilerine göre madenciler, hafta ortasından bu yana Binance’e 5.592 BTC aktardı.

Bu madenciler, 17 Ocak’tan bu yana Binance’e 5.592 BTC’ye kadar gönderdi. CryptoQuant Yazarı Julio Moreno, 1THash adlı madencilik şirketinin üç gün içinde rezervlerinden yüksek miktarda BTC’nin çıktığına ve şu anda 120,1 milyon dolar değerinde olan 5.732 BTC madencilik havuzunun rezervlerinin boşaltıldığına dikkat çekti.

CryptoQuant CEO Ki Young Ju, konuyla ilgili yorum yaparken borsaya aktarılan BTC’lerin satışı konusundaki spekülasyonlardan bahsetti. Ki Young Ju, geçtiğimiz Eylül ayında da madencilerin Bitcoin, 20.000 dolar seviyesindeyken 3 gün içinde 4.500 BTC’nin üzerinde varlığı sattığına dikkat çekti. 

OKX, rezerv kanıtı raporunu yayımladı

İşlem hacmi açısından piyasanın en büyük ikinci borsası konumuna yükselen OKX, rezervleriyle ilgili raporları yayımlamaya devam ediyor. 

OKX, bugün yayımladığı 3 aylık raporuda 7,5 milyar dolarlık likit varlığı olduğunu gösterdi. Bu varlıklar, Bitcoin, Ethereum ve USDT gibi likit varlıklardan oluşurken borsa, yerel varlığı OKB’yi rezerv olarak gösterdiği varlıklardan ayrı tuttu.

Cardano CEO’su Charles Hoskinson, CoinDesk’i satın almayı düşünüyor

Cardano CEO’su Charles Hoskinson, Digital Currency Group’a Coindesk için teklif verebileceğini açıkladı.

Son çıkan haberlere göre DCG, likidite sıkışıklığından dolayı bünyesindeki bazı şirketleri satmayı düşünüyor. Bunlardan biri de kripto medya şirketi Coindesk. 

CoinDesk, 2016 yılında DCG tarafından 500.000 dolara yakın bir fiyatla satın alındı. karşılığında satın alındı. Bazı söylentilere göre birkaç yatırımcı CoinDesk’i satın almak için 200 ila 300 milyon dolar arasında teklifler sundu. 

Hoskinson, son açıklamasında Coindesk’i almak için 200 milyon doların çok yüksek bir rakam olduğunu, ancak Coindesk’in finansal durumunu inceledikten sonra daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi.

Kaynak: Investing.com