Günün öne çıkan kripto para haberleri – 21 Eylül 2022

kripto para

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

AB, kripto piyasa düzenlemesinde yasal metnini tamamladı

CoinDesk tarafından servis edilen habere göre Avrupa Birliği, Kripto Varlıklarda Düzenleme (MiCA) mevzuatının tam metnini tamamladı.

20 Eylül tarihli ve CoinDesk tarafından doğrulanan yasa tasarısının sızdırılmış bir metnine göre, AB düzenleyicileri, NFT olarak sınıflandırılan bazı varlıkları da yasa kapsamına almış görünüyor.

30 Haziran’daki güncellemede taslak, MiCA’nın gerçekten benzersiz olan ve birbirleriyle takas edilemeyen NFT’ler için geçerli olmadığını gösteriyordu.

ABD Kongresi, algoritmik sabit kripto varlıkları yasaklama yolunda

ABD Kongresinde sabit kripto varlıklar için hazırlanan mevzuat, bu yılın başlarında çöken alogritmik sabit kripto para TerraUSD’ye benzer varlıkların iki yıllık süreyle yasaklanmasını içeriyor.

Mevzuatın bir kopyasına göre, yeni “içsel olarak teminatlandırılmış stabilcoinler” çıkarmak veya oluşturmak yasa dışı olarak kabul edilecek. Bu tanım, sabit bir miktar parasal değer için dönüştürülebilen ve sabit fiyatlarını korumak için aynı geliştiricinin başka bir kripto varlığına dayanan sabit paralar için kullanıldı.

Taslak mevzuat, Federal Rezerv, Para Birimi Denetleme Ofisi, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile istişare ederek Hazine’den Terra benzeri tokenler üzerinde bir çalışma yapılmasını kapsıyor.

Dubai Kraliyet ailesi, BTC ve diğer kriptoların yasal kullanımı için önemli bir ortaklık yaptı

Şeyh Saeed bin Ahmed Al Maktoum’un özel ofisinin şirketi Seed Group, popüler bir Bitcoin ve Lightning Network hizmetleri sağlayıcısı olan CoinCorner ile iş birliği yaptı. Bu işbirliği, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Bitcoin işlemlerinin yasal hale getirilmesi adına önemli bir adım olduğu şeklinde yorumlandı.

BAE yetkilileri, kripto para benimsenmesinin artmasıyla ülkenin sanal ekonomisini yeniden yapılandırmak istiyor. Bugün itibarıyla BAE kripto pazarı, 26 milyar doları aşan işlem hacmiyle Orta Doğu’nun en büyük üçüncü pazarı konumunda.

Cardano Vasil hard fork’una sayılı saatler kaldı

Cardano ağında Vasil hard forkun 22 Eylül’de 21.44’te (UTC) gerçekleşmesi bekleniyor. Bu güncellemeyle Cardano ağı İşlem ücretleri, DApp’lerin ölçeklenebilirliği ve işlem hızı özelliklerinde önemli bir gelişim kaydedecek.

Cardano Vakfı ve IOG; stake havuzu operatörleri (SPO’lar), DApp geliştiricileri ve kripto borsalarında 1.35.3 node’u testlerini gerçekleştirdi. Son zamanlarda, Cardano Vakfı ve IOG ekibi, yükseltmeyi  22 Eylül’e ayarlayarak, Vasil güncelleme teklifini ana ağa gönderimini gerçekleştirdi.

1.35.3 node’u tarafından oluşturulan ana ağ bloklarının %75’i, yükseltilen 25 kripto borsası ve 1.35.3’e yükseltilen ilk 10 DApps dahil olmak üzere 3 koşulun tamamlanmasından sonra Vasil hard fork’un tetiklenmeye hazır olduğu açıklandı.

Rusya, Enerji yoğun bölgelerde Bitcoin madenciliğini yasal hale getiriyor

Rusya’da kripto sektöründen uzmanlar, ülkede başarılı ve enerji verimli kripto para madenciliği için bir standart formüle etmek amacıyla yakın zamanda bir çalışma grubu oluşturdu.

Son gelişmelerde 19 Eylül’de bir Rus yetkili tarafından yayımlanan açıklamaya göre, şu anda Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan dijital para birimlerine ilişkin bir yasa tasarısı, kripto para birimi işlemleri için bir çerçeve sunuyor. Buna göre ülkede enerji sorunu olmayan bölgelerde kripto para madenciliğinin yasal olarak yapılması gündeme geldi.

BTC ve ETH vadeli işlemleri Aralık 2020’den sonra en düşük seviyelerde 

Son veriler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem sözleşmelerinin hacimlerinin yaklaşık iki yılın en düşük seviyelerine gerilediğini gösteriyor.

CryptoCompare tarafından yayımlanan rapora göre, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) BTC ve ETH vadeli işlem sözleşmelerinin toplam hacmi Ağustos 2022’de %20,7 düşerek 28,9 milyar dolara düştü. Buna göre bu rakam, Aralık 2020 döneminden bu yana borsada kaydedilen en düşük hacim oldu.

Kaynak: Investing.com