Günün öne çıkan kripto para haberleri – 21 Kasım 2022

kripto para haberleri

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Ripple, Avrupa’da faaliyetlerini genişletmek için İrlanda’ya yöneldi

Habere göre Ripple, Avrupa pazarında genişlemek için İrlanda’da faaliyet lisansı için başvuruda bulundu.

Ripple, şimdi Avrupa’da kripto hizmetleri sunabilmek için İrlanda Merkez Bankası’ndan bir sanal varlık hizmeti sağlayıcısı (VASP) lisansı almak için girişimlere başladı. Şirket, bu lisansı alabilirse hizmetlerini Avrupa Birliğine taşımak için önemli bir adım atmış olacak.

Diğer yandan ABD’de SEC ile yasal mücadeleye devam eden şirketin bu hamlesi, faaliyetlerini ABD dışına taşıma niyetini ortaya koyuyor.

Grayscale, rezerv kanıtını mekanizmasını reddediyor

FTX’in iflasının ardından birçok kripto platformu, şeffaflık yarışına girerek art arda rezerv kanıtı mekanizmasına geçeceklerini beyan etti. Ancak en büyük kripto şirketlerinden biri olan Grayscale, son yaptığı bildirimde böyle bir niyeti olmadığını açıkladı.

Grayscale, rezervleri hakkında bilgi verme niyetleri olmadığını söylerken buna gerekçe olarak güvenlik endişelerini öne sürdü.

Konuyla ilgili olarak Coinbase Custody ise Grayscale’in BTC varlıkları da dahil olmak üzere tüm dijital varlıkların gözetimini sağlamaya devam ettiklerini açıkladı. Bunun yanında şirket, gözetimi altındaki varlıkların kripto kredi şirketlerine gönderilmesini engelleyen yasalara tabi olduklarının da altını çizdi.

Grayscale’in bağlı olduğu Digital Currency Group’ın son günlerde olası bir finans riskle karşı karşı olduğu göz önünde bulundurulduğunda şirketin kripto varlık rezervlerini açıklamama kararı, piyasada endişelerin daha da artmasına neden olabilir.

Cardano ağında düzenlenmiş sabit kripto para için geri sayım başladı

Cardano ekosistemi, 2023’ün ilk çeyreğinin sonuna kadar tamamen yasal para destekli, yasal düzenlemelerle uyumlu ilk sabit kripto paraya kavuşacak. USDA olarak adlandırılacak sabit kripto para, Cardano Blockchain’inin kurucu şirketlerinden biri olan Emurgo tarafından piyasaya sürülecek.

USDA, önümüzdeki yıl, kullanıcıların kredi veya banka kartları, banka havalesi veya Cardano’nun yerel varlığı ADA’nın dönüştürülmesi yoluyla USD’lerini USDA’ya çevirebilecekleri Anzens platformuna özel olarak başlayacak.

İlerleyen dönemlerde ise USDA’nın kredi hizmetleri ve kripto tabanlı kart ödemeleri gibi hizmetler ile geleneksel piyasalar ve merkezsiz uygulamalar arasında bir köprü görevi kurması planlanıyor.

FIFA, Dünya Kupası’nı Metaverse’e taşıdı

Katar’da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası’nı takip eden futbol taraftarları, takımlarını desteklemek için en iyi gollerin tokenize edilmiş haliyle NFT’leri de dahil olmak üzere dijital ürünler satın alabiliyor ve hatta stadyumları sanal olarak ziyaret edebiliyor.

FIFA, Katar Dünya Kupası etkiliğinde Upland ile bir ortaklık kurarak taraftarların Dünya Kupası ile metaverse aracılığıyla etkileşime girmesi için farklı bir yol sunuyor.

Nexo yatırımcıları şirkete dava açtı

Fintech girişimcilerinden oluşan bir topluluk, sektörün önemli kripto kredi şirketlerinden Nexo’ya, para çekimlerini engellediği ve daha sonra şirkete indirimli olarak satmaları için gözdağı verdiği iddiasıyla dava açtı.

Üç kripto yatırımcısı, Londra merkezli Nexo’ya karşı, 126 milyon dolardan (107 milyon £) fazla kripto para çekimlerini engellediği ve ardından varlıklarını yüzde 60 indirimle satmaları için baskı yapıldığı iddiasıyla dava açtı.

Yatırımcılar, şeffaflık endişeleri nedeniyle varlıklarını Cayman Adalarındaki anonim borsadan çekmeye çalıştıktan sonra Nexo’nun hesaplarını dondurduğunu iddia etti.

Man Group, piyasa endişelerine rağmen kripto hedge fonu kurmayı planlıyor

Habere göre Man Group, FTX’in çöküşünün yol açtığı piyasadaki mevcut kaosa rağmen özel bir kripto para hedge fonu başlatmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu Man Group’un kripto hedge fon stratejisinin birkaç aydır geliştirildiğini aktarılırken konuyla ilgili bilgisi olan ve ismi açıklanmaya bir kaynağa göre Man Group’un AHL ticaret bölümü, bu yıl sonuna kadar fonu başlatmayı planlıyor.

Kaynak: Investing.com