Günün öne çıkan kripto para haberleri – 23 Eylül 2022

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Kripto paralar haftanın son iş gününde satıcılı hareket ediyor. Kripto para piyasa değeri, dün %5’e yakın toparlandıktan sonra bugün %3’e yakın bir gerileme gördü ve akşam saatlerine doğru 925 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 77 milyar dolar ile bir miktar yükseliş yaşadı.

Bitcoin (BTC), gün içi işlemlerde %4 gerilerken 19.500 dolar direncinden gelen satışlarla 18.600 dolara kadar geriledi.

Ethereum (ETH), %3,5’i bulan günlük değer kaybıyla yeniden 1.300 doların altında el değiştirmeye başladı.

İlk 10’da XRP, günün ilk saatlerinde 0,55 dolara kadar yükselmesine rağmen mevcut konumunu koruyamadı ve 0,48 dolar sınırına kadar geriledi. Ripple tokeni, dünkü yüksek talep artışının ardından son 24 saatte %10 değer artışıyla ilerliyor. Dogecoin de ilk 10’da büyük yatırımcıların DOGE talebini arttırmasının ardından bugün %1,5 civarında değer artışıyla pozitif bölgede kalmaya devam ediyor.

İlk 100 kripto para arasında Cronos (CRO), XRP ve Chiliz, en çok yükselen altcoin’ler olurken LEO token, Terra Classic ve Lido DAO en çok düşüş gören kripto paralar oldu.

Avalanche (AVAX), son günlerde geliştirici faaliyetleriyle öne çıkıyor

Avalanche ağındaki geliştirme faaliyeti son birkaç gün içinde yeni zirveler gördü. Bunun yanında geliştirme faaliyetindeki artış, Avalanche’ın teknolojilerini güncellemeye yönelik gelecek planlarına uyumlu gibi gözüküyor.

Ayrıca bu hafta büyük yatırımcı istatistikleri güncellemesine göre, en büyük 500 AVAX balinası, yatırımcı başına ortalama 29.000 dolar değerinde AVAX satın aldı. Bunun yanında AVAX hacminin geçen ay %76 oranında gerilemesi bir endişe kaynağı olarak ortaya çıktı. Ayrıca AVAX’ın sosyal medya hakimiyetinin de zayıflamaya başladığı görülüyor.

Charles Hoskinson, Cardano‘nun Ethereum’dan daha iyi olduğunu iddia ediyor

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson bir röportajda Cardano’nun Ethereum’dan daha iyi bir hisse ispatı (PoS) olduğunu söyledi.

Hoskinson, Vasil hard fork gününde Cheeky Crypto’ya verdiği röportajda Vasil hard fork ve Cardano ekosistemiyle ilgili en son gelişmeler hakkındaki soruları yanıtladı.

Charles Hoskinson, Bitcoin’in programlanabilirlikten yoksun olması nedeniyle Katman-1 programlanabilir bir Blockchain’e duyulan ihtiyacın, Ethereum üzerinde çalışmasına neden olduğunu söyledi. Bununla birlikte Ethereum’un Blockchain dışı işlemlerde sorunsuz çalışması için daha iyi bir PoS sistemine ve programlama modeline sahip olması gerektiğini düşünen Hoskinson, Ethereum PoS modelinin “hiper merkezileşme” eğiliminde olduğuna ve staking ekonomisinin zayıf olduğuna inanıyor.

Bu yüzden 2015 yılında daha iyi bir PoS modeli, merkezsizlik ve ekonomi ile Cardano ekosistemini inşa etmeye karar verdiğini dile getirdi.

Harmony, Horizon Bridge saldırısı için kurtarma planına yönelik güncellemeyi duyurdu

Harmony protokol ekibi, Haziran ayında 100 milyon dolarlık Horizon Bridge siber saldırısının ardından Harmony’nin yeni tokenler basmadan ağı korumayı amaçlayan varlık kurtarma teklifiyle ilgili topluluk ve ortakları için bir güncelleme duyurdu.

Son siber saldırıda hacker’lar, varlıkları Harmony ve Ethereum blok zincirleri arasında taşımak için zincirler arası bir köprü olan Horizon Ethereum Bridge’den yararlandı. Harmony’nin çekirdek ekibi daha sonra saldırı kurbanlarına tazminat ödeme planının bir parçası olarak milyarlarca yeni ONE tokeni basmak için bir hard fork önerdi.

Ancak Harmony topluluğu, yönetim forumunda böyle bir basımın enflasyonist etkileri olacağı endişesiyle bu öneriden memnun değildi ve önerge daha sonra geri çekildi.

Fiyat düşüşüne rağmen Merge sonrası ETH sözleşmelerine 150.000 ETH yatırıldı

Merge güncellemesini takip eden haftada Ethereum stake sözleşmesine yaklaşık 150.000 ETH eklendi ve toplam ETH stake miktarını 13,9 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Böylece Ethereum’da kilitlenen varlıklarda Eylül başından bu yana 400 bin ETH artış kaydedildi. Bu durum, ağ güncellemesi sonrası fiyat düşüşüne rağmen ETH staking’de ilgi artışının devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak: Investing.com