Günün öne çıkan kripto para haberleri – 24 Nisan 2023

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Shibarium beta ağı lansmanından bu yana önemli bir dönüm noktasına ulaştı

Puppyscan tarafından açıklanan son verilere göre Shibarium’a bağlanan cüzdan sayısının 14 milyonu aştı. Böylece Shibarium, benimsemeyle ilgili tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Shibarium ağının faaliyetlere başlamasıyla SHIB token yakımıne önemli bir katkısı olması bekleniyor. Diğer yandan katman-2 ağının işlem ücretleri için kullanılacak kripto para birimi BONE, Shibarium test ağının başarılı şekilde devam etmesiyle ilgi artışını artırıyor.

OKX, kullanıcı oylamasının ardından AIDOGE ve BONE tokenlerini listeleme kararı aldı

OKX, kullanıcılar arasında oylama yaptıktan sonra AIDOGE ve BONE varlıklarını listelemeye karar verdi. Oylama 21 – 24 Nisan arasında yapıldı ve OKX, anket sonucunda son günlerde popülerliği artan AIDOGE ile Shibarium’un yönetişim tokeni olarak kullanılacak BONE ticaretine başlayacağını duyurdu. 

Arbitrum ağında geliştirilen şaka temalı kripto para kategorisinin yeni kripto varlığı AIDOGE, deflasyonist bir kripto para olarak tanımlanıyor.

Zimbabve Merkez Bankası altın destekli kripto para projesi üzerinde çalışıyor

Zimbabve Merkez Bankası, ülkenin para birimini istikrarlı hale getirmek için yasal ödeme aracı olarak altın destekli bir kripto para birimi çıkarmak istiyor. 

Yerel medya kuruluşlarına göre dijital altın olarak kullanılacak kripto para birimi ile düşük miktarlı Zimbabve doları ile ticaretine izin verilerek döviz oynaklığına karşı koruma sağlanacak. 

Cardano test ağında Wrapped Bitcoin denemeleri başladı

Cardano’nun test ağında Wrapped Bitcoin token (cBTC) sürümünün çıkarıldığını duyuruldu. Proje ekibi, bu yolla Bitcoin fiyatına endeksli cBTC ile Bitcoin yatırımcılarını Cardano’nun merkezsiz finans ekosistemine çekmeyi hedefliyor. 

cBTC, Bitcoin likiditesini çekmek için Cardano ekosistemindeki anetaBTC protokolünde çalışacak. Böylece Cardano kullanıcıları artık anetaBTC protokolü aracılığıyla cBTC tokeni oluşturabilecek.

“Wrapped” özellikli kripto paralar, kullanıcıların birlikte çalışamayan Blockchain ağları arasında değer aktarımının pratik bir yolu olarak kullanılıyor. Cardano ağı, 2023 yılında DeFi alanındaki projelerin ağda konuşlanmaya başlamasıyla önemli bir yükseliş kaydetti. Ağdaki kilitli toplam değer hâlâ düşük görülse de bu yıl 50 milyon dolaradan 150 milyon dolara yükselmesi hızlı bir yükselişe işaret ediyor. 

Ethereum Blockchain ağı güncelleme sonrası büyümeye devam ediyor

Glassnode verilerine göre Ethereum’da bakiyesi olan adreslerin sayısı 98 milyona yaklaşırken bu rakam rekor olarak kaydedildi. Diğer yandan Ethereum ağındaki gas kullanımı da son 1 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. 

Shapella güncellemesinin ardından olumlu ölçümler kaydedilen Ethereum ağında ayrıca son veriler kilitlenen toplam değerin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Nansen verilerine göre şu anda 18.897.775 ETH ağda kilitli durumda. 

Bunun yanında güncellemenin ardından çekim işlemlerinin serbest kalmasıyla şu an 894.671 ETH için çekim talebi girilmiş durumda. Şu an 27.809 doğrulayıcı fon çekimi için listeye adını yazdırmış durumda.

Kaynak: Investing.com