Günün öne çıkan kripto para haberleri – 25 Ocak 2023

kripto para bitcoin

Bugün kripto para piyasalarında neler yaşandı? Günün öne çıkan kripto para haberleri

Kripto para endüstrisinde bugün neler yaşandı? Bugünün öne çıkan kripto para haberleri neler? Tüm bu gelişmeleri haberin devamında bulabilirsiniz.

Coinbase yakın zamanda listeleyeceği 3 kripto parayı açıkladı

Coinbase tarafından yapılan duyuruda borsa, 2023 yılının ilk listelemelerini duyurdu. Buna göre Coinbase, henüz tarihini açıklamasa da kısa süre içerisinde Audius (AUDIO), Threshold (T) ve Axelar (AXL) varlıklarını platformuna ekleyeceğini bildirdi.

Bu varlıklar arasında Threshold, haftanın ilk iki günü %170’i bulan önemli bir yükselişin ardından bugün %20 değer kaybı gördü. AUDIO ise hafta başından bu yana %90’ı bulan yükseliş kaydettikten sonra bugün satıcılı hareket ederken 0,365 dolar zirvesinden an itibarıyla %28’lik düşüşle 0,26 dolara geriledi. Axelar piyasasında ise listeleme haberinin fiyatlanmadığı görüldü.

Blockstream, madencilik sektöründe kullanmak üzere 125 milyon dolar fon topladı

Bitcoin madenciliği ve altyapı sağlayıcısı Blockstream, dönüştürülebilir tahvil ve kredi finansmanı turunda 125 milyon dolarlık fon topladı.

Kripto madenciliği endüstrinde uzun süredir yaşanan sorunlar nedeniyle şirketler faaliyetlerini sürdürmekte zorlanırken şirket, cesur bir karar alarak kurumsal bitcoin madenciliği hizmetlerini genişletmek için önemli bir adım atacak. Blockstream şu anda altyapı desteğinde 500 megavatın üzerinde güce sahip.

Blockstream, 2021 yılındaki yatırım turunda da 210 milyon dolar fon toplamıştı.

BlockFi’ın finansal sonuçlarında FTX ve Alameda’dan 1,2 milyar dolar alacaklı olduğu görüldü

İflas eden kripto kredi kuruluşu BlockFi’ın yakın zamanda açıklanan mali verilerine göre, FTX ve Alameda Research’e bağlı alacakları 1,2 milyar doların üzerinde.

BlockFi’ın son verileri, iflas eden diğer şirketlerden alacaklarının önceki açıklamalara göre daha fazla olduğunu ortaya koydu. Buna göre şirketin, 14 Ocak itibarıyla FTX’te 415,9 milyon dolar değerinde varlığı söz konusuyken Alameda’ya kullandırılan 831,3 milyon dolarlık kredisi bulunuyor.

BlockFi’ın hukuk birimi, daha önce Alameda’ya kullandırılan kredinin 671 milyon dolar değerinde ve FTX’te kalan varlıklarının ise 355 milyon dolar olduğunu bildirmişti. O zamandan bu yana kripto varlık fiyatlarının değer kazanmasıyla alacak miktarının dolar bazında değeri de artmış oldu.

Birleşik Krallık Hazinesi, dijital pound yolunda önemli bir adım atıyor

Birleşik Krallık Hazinesi tarafından açılan bir iş ilanında “Merkez Bankası Dijital Para Birimi Başkanı” arandığı görüldü. İlan açıklamasında, adayların Hazinesinin potansiyel bir dijital pound – İngiltere merkez bankası dijital para birimi (CBDC)- üzerindeki çalışmalarının liderliğinden sorumlu olacağı yazıyor.

Potansiyel CBDC başkanı, İngiltere Merkez Bankası ile birlikte hükümetin dijital pound hakkında yakında yayımlanacak danışmanlığı konusunda çalışacak ve Hazine ekibine liderlik edecek. Bu ilan Birleşik Krallık’ta bir CBDC’nin hayata geçirilmesi çalışmaları kapsamında açılırken henüz ülkede bu yönde kesin bir karar alınmadı.

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF), yakın zamanda yayımladığı bir araştırma raporunda merkez bankalarının yarısından fazlasının 10 yıl içerisinde kendi dijital para birimlerini piyasaya çıkaracaklarını öngörmesi, özellikle gelişmiş ülkeleri bu konuyu detaylı şekilde araştırmaya yöneltiyor.

“Bitcoin Rainbow” grafiği, BTC’nin boğa sezonuna girdiğine yönelik sinyaller veriyor

Bitcoin, yıla yükselişle başlarken piyasada yükselişin devam edip etmeyeceğine dair soru işaretleri geçerliliğini koruyor.

Belirsizlik devam ederken piyasada son zamanlarda bir çok analist görüşünü sundu. Bunlardan biri ise Bitcoincenter tarafından geliştirilen BTC Rainbow göstergesiyle geldi. Gösterge, Bitcoin’in boğa sezonunun ilk aşamasına girdiğine dair bazı sinyaller veriyor.

Bitcoin Rainbow göstergesi, bugün itibarıyla Bitcoin’in aşırı satım bölgesinden çıkarak talep bölgesine ulaştığına işaret ediyor. Bu eğilimin son olarak pandeminin başladığı Mart 2020 dönemindeki seviyeleri yansıtması, analistlerin Bitcoin’de yükselişin devam edebileceğine dair yorumlar yapmasına neden oluyor.

Bitcoin Rainbow göstergesi, özetle logaritmik bir gerilemeyi takip eden renk bantlarından oluşur ve uzun vadeli hareketlerine ilişkin potansiyel bir görüş sağlamak için geçmiş Bitcoin fiyat performansını takip eder.

Kaynak: Investing.com